کم‌خونی و علائم ظاهری آن
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج خسرونیا درباره کم‌خونی و علائم ظاهری آن اظهار داشت: هموگلوبین طبیعی انسان 14 تا 15 است و برای خانم‌ها نیز اگر کمتر از این عدد باشد، آن را کم‌خونی می‌گوییم، کم‌خونی یا به علت کمبود ویتامین‌هاست یا به علت کمبود آهن در بدن است. 

وی افزود: اگر کم‌خونی به علت سوءتغذیه است، باید نوع مصرفی غذای فرد درست شود، اما برخی‌کم‌خونی‌ها به علت فقر ویتامین B12 یا اختلال در داخل معده است که جذب ویتامین B12 مختل می‌شود که آن نیز باید توسط دارو درمان شود. 

رئیس انجمن متخصصان داخلی در خصوص اینکه نشانه‌های ظاهری کم‌خونی در افراد چیست؟ گفت: معمولا فردی که دچار کم‌خونی است، رنگ‌پریده و زردرنگ است، تپش قلب داشته، عرق‌ریزش دارد، عصبی و دارای لرزش بدن است و قادر به انجام کارهای روزمره خود نیست و همیشه احساس ضعف عمومی در بدن دارد، کم‌خونی بیشتر در زنان وجود دارد که به علت دفع خون زیاد ماهانه است و اگر علت کم‌خونی سوءتغذیه باشد، باید توجه بیشتری به آن داشت. 

خسرونیا در خصوص اینکه آیا کم‌خونی نشانه‌ای از بیماری سرطان است؟ یادآور شد: به طورکلی کم‌خونی خطرناک است، اما کم‌خونی که دلیلش خون‌ریزی یا به علت فقرغذایی است خطرناک‌تر است و درمان آن بستگی به نوع کم‌خونی دارد که باید آن را تشخیص داده و درمان کرد. 

به گزارش فارس وی در پایان در ارتباط با مواد غذایی که باعث رفع کم‌خونی می‌شود گفت: تغذیه در نوع کم‌خونی دخالت دارد و مواد غذایی مانند عدس، گوشت و اسفناج که حاوی آهن فراوان است در رفع کم‌خونی مفید است.

پایان پیام/

مطالب مشابه