جلسه شورای معاونین سازمان نظام پزشکی با حضور ریاست کل برگزار شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد جهانگیری با اشاره به افزایش 36 درصدی هزینه ها گفت: طبق رایزنی های انجام شده با شورای عالی بیمه، سرانه پزشکان خانواده 10 درصد دیگر رشد خواهد داشت.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به برگزاری هفتاد و چهارمین جلسه شورای عالی بیمه بیان کرد: یکی از موضوعات مورد بحث در این جلسه سرانه پزشک خانواده بود که چالش های فراوانی را برای پزشکان عمومی ایجاد کرده است و با توجه به افزایش 36 درصدی دستمزد و هزینه ها، خواستار این شدیم تا سرانه پزشک خانواده 10 درصد دیگر افزایش پیدا کند و منابع آن نیز از طریق فرانشیز تامین شود که کلیت این مهم مورد تایید قرار گرفت، با اجرایی شدن این امر نگرانی پزشکان خانواده دو استان فارس و مازندران تا حدی رفع خواهد شد.

وی افزود: تعرفه درمانگران اعتیاد به درخواست سازمان نظام پزشکی در دستور کار دبیرخانه شورای عالی بیمه قرار گرفته بود، در تعرفه های سال 98 دارو و خدمات یک جا محاسبه شده بود و با توجه به افزایش هزینه داروها، مصوب شد تا تعرفه خدمات از دارو منفک شود و در مورد تعرفه دیالیز نیز به این جمع بندی رسیدیم که جزء حرفه ای و فنی از یکدیگر جدا شوند.

جهانگیری در خصوص پیگیری های انجام شده در حوزه تعرفه ها گفت: برحسب پیگیری های سازمان نظام پزشکی و انجمن ها با دبیرخانه شورای عالی بیمه؛ مقرر شد مقایسه چهار ماه اول امسال را با چهار ماه سال گذشته انجام و میزان رشد هزینه ها را ارائه کرده تا بر اساس آن تصمیم گیری شود.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: بازخورد نامه نگاری های انجام شده با رئیس جمهور و معاون اول وی در دستور کار قرار دارد و هدف این است که بر اساس واقعیت پیش رفته و کیفیت را فدای سایر مباحث نکنیم بنابراین باید مقایسه عملی و درستی داشته باشیم.

وی در خصوص تعرفه ملغی شده تخت های ویژه در بخش خصوصی بیان کرد: تخت های ویژه بر اساس استانداردی که وزارت بهداشت تعیین و اعلام می کند تا دو برابر یک تخت خصوصی می توانند از بیمار هزینه دریافت کنند مشروط بر این که با رضایت و انتخاب خود بیمار باشد و در خصوص خدمات رفاهی که به بیمار و همراه او داده می شود، شفاف سازی های لازم انجام شد از جمله این که اصلاح تعرفه کیف بیمار و هزینه های همراه بیمار مورد تایید قرار گرفت.

در ادامه علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی نیز با اشاره به این که 3 درصد اقدامات درمانی در کل دنیا منجر به شکایت می شود گفت: سالانه حدود 5 هزار و 700 شکایت در دادسرای انتظامی نظام پزشکی کشور ثبت می شود، عارضه همواره در کنار درمان وجود دارد، با وجود عارضه شکایت هم وجود دارد و 3 درصد اقدامات درمانی در کل دنیا منجر به شکایت می شود که این میزان در کشور ما زیر یک دهم درصد است.

وی اظهار کرد: سالانه بیش از 900 میلیون بار مراجعه درمانی در دوبخش سرپایی و بستری داریم، کل پرونده هایی که بیمار می تواند در مراجع مختلف شکایت خود را ثبت کند نزدیک به 20 هزار پرونده است که در 35 درصد آن بیمار برای شکایت به چند جا از جمله تعزیزات، دادسرای عمومی انقلاب و ... مراجعه کرده است.

فتاحی با اشاره به توزیع نامتناسب و ناعادلانه نیروی انسانی درمان خاطرنشان کرد: به ازای هر هزار نفر جمعیت 3.5 نیروی انسانی درمان در کل کشور داریم و در هر استانی که توزیع نیروی انسانی نسبت به جمعیت کمتر باشد ،میزان شکایت بیشتر بوده چون احتمال خطا بیشتر است .

وی خاطرنشان کرد: ایجاد محیط ایمن برای بیمار و ارائه دهنده خدمات، حفظ و حمایت از حقوق بیماران و همچنین حقوق صنفی شاغلان حرف پزشکی از جمله وظایف معاونت انتظامی است، برای این که بیمار با کمال اطمینان خود را به کادر درمان و مراکزدرمانی سپرده و ارائه دهندگان خدمات هم بدون هیچ گونه واهمه ای با آرامش خاطر به درمان بپردازند ، وظیفه ماست که این محیط را فراهم کرده و یکی از راههای آن رسیدگی عادلانه و عالمانه به پرونده ها است که عارضه را از تقصیر و خطای پزشکی جدا کنیم و باید توجه کرد که هیچ پزشکی قصد صدمه زدن به بیمار خود را ندارد و اگر خطایی رخ می دهد، غیرعمدی است.

خسرو رحمانی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی نیز از تخفیف 95 درصدی حق عضویت دستیاران از سال 97 خبر داد.

وی در خصوص میزان حق عضویت دستیاران بیان کرد: طبق مصوبه شورای عالی نظام پزشکی در سال 97، دستیاران مشغول به فعالیت فقط 5 درصد حق عضویت را پرداخت می کنند.

رحمانی با اشاره به تخفیف 95 درصدی حق عضویت گفت: طبق قانون کسی که عضو سازمان نظام پزشکی است باید حق عضویت خود را پرداخت کند و دریافت این 5 درصد از دستیاران برای سازمان رقم قابل توجهی نیست اما برای این که عضویت دستیاران زیر سوال نرود باید نسبت به پرداخت 5 درصدحق عضویت خود اقدام نمایند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی در خصوص نحوه استفاده از تخفیف 95 درصدی حق عضویت اظهار کرد: دستیاران برای استفاده از این تسهیلات، باید گواهی اشتغال خود را از دانشگاه محل تحصیل اخذ و  به نظام پزشکی محل خدمت خود ارائه کنند .

وی افزود: نظام پزشکی مربوطه گواهی اشتغال به تحصیل دستیاران را  به نظام پزشکی کل کشور ارسال کرده و با همکاری واحدهای داده پردازی و مالی بدهی قبلی آنها محاسبه و با کسر 95 درصد به استان مربوطه اعلام تا نسبت به پرداخت آن اقدام شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی رحمانی در پایان اضافه کرد: این مصوبه از سال 97 به بعد ابلاغ و اجرایی شده است و به منظور سهولت در انجام امور اداری در نظر است به شورای عالی پیشنهاد داده شود برای دستیاران حق عضویت ثابتی در نظر گرفته شود تا با ارائه گواهی اشتغال بتوانند در نظام پزشکی محل خدمت پرداخت نمایند و مکاتبات اداری حتی المقدور کوتاه شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه