کیت‌های تشخیصی بویایی ایرانی ساخته شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر چند سال پیش موفق شدند که نسخه ایرانی تست تشخیص بویایی دانشگاه پنسیلوانیا را طراحی و تولید کنند که با تلاش محققان این مرکز کیت‌های تشخیصی بویایی ایرانی‌ها تولید شده است.

محمد فرهادی، رئیس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از کیت‌های تشخیص بویایی ایرانیان گفت: محققان این مرکز توانستند به دستاورد جدید علمی در زمینه تشخیص بوهای شایع در کشور دست یابند که این دستاورد به عنوان تست‌های تشخیص بویایی ماژیکی نامگذاری شده است.

وی افزود: کیت‌های تشخیصی بویایی، توسط جمعی از محققان مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن، طراحی و ساخته شده است، این کیت‌ها شامل سه نوع بوده که در نوع اول آن امکان تشخیص ۲۴ بوی شایع در ایران را دارد. نوع دوم آن کیت‌های سه گانه بویایی شامل تشخیص، تمایز و آستانه بویایی است.  

رئیس مرکز تحقیقات گوش، حلق، بینی، سر و گردن دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: نوع سوم آن، کیت‌های تست سریع بویایی است که برای تشخیص ۵ بوی شایع کشور طراحی و ساخته شده که این کار در زمانی کمتر از ۲ دقیقه انجام می‌شود، حدود ۵ سال طول کشید تا محققان این کیت‌های تشخیصی بومی را طراحی و تولید کردند، برای دوام و حس بهتر بویایی، این کیت‌ها به صورت ماژیک طراحی شده‌اند.

فرهادی ادامه داد: دوام بو و حس آنها در این ماژیک‌ها حدود ۶ ماه است و بعد از آن باید عصاره‌های موجود در ماژیک، مجددا شارژ شوند، در گذشته برای تشخیص بویایی از نمونه‌های خارجی استفاده می‌شد که برخی از بوهای آن برای ایرانیان آشنا نبوده است، در حال حاظر بوهای رایج ایرانیان شناسایی شدند، براساس قومیت‌های مختلف ۲۴ بوی شایع شناسایی شد که تشخیص این بوها با استفاده از کیت‌های بومی میسر شد.

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: حس بویایی یکی از حس‌های بسیار مهم است، حس بویایی در زندگی انسان‌ها نقش بسیار مهمی دارد که آسیب رسیدن به آنها سبب کاهش کیفیت زندگی می‌شود، ارزیابی بویایی در این مرکز تحقیقات در حال انجام است، اظهار امیدواری کرد که کلینیک‌های ارزیابی بویایی از این کیت‌های بومی استفاده کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه