اعلام آمادگی سازمان بهداشت جهانی برای همکاری با اصفهان در زمینه های بهداشتی و پژوهشی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کریستف هاملمن و هیات همراه وی روزهای ۲۳ و ۲۲ مرداد سال جاری با سفر به استان از تعدادی از مراکز بهداشت و تحقیقاتی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بازدید کردند و در جلسه ها و مذاکره هایی که با مسئولان این دانشگاه داشتند، بر تحکیم روابط و همکاری های فی مابین تاکید کردند.

حمید میرمحمد صادقی مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به برنامه سفر نماینده سازمان بهداشت جهانی به این استان اظهار داشت: نماینده سازمان بهداشت جهانی با بازدید از سه مرکز بهداشت و سلامت جامعه و پژوهشگاه قلب و عروق، از نزدیک در جریان فعالیت های بهداشتی، درمانی و تحقیقاتی قرار گرفت.

وی افزود: در این بازدیدها، روند ارائه انواع خدمات بهداشتی و درمانی به اقشار مختلف جامعه از جمله زنان و اتباع خارجی مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت، پس از این بازدیدها، چند پیشنهاد برای توسعه همکاری های مختلف در زمینه های بهداشتی و پژوهشی با سازمان بهداشت جهانی مطرح شد.

میرمحمد صادقی گفت: در زمان حاضر پژوهشگاه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی از برخی از حمایت های آنها مانند اعتبار پژوهشی "گرنت" استفاده می کنند، پیشنهاد شد که فعالیت های مشترک بیشتری در این زمینه و همچنین پژوهش های مربوط به بیماری های واگیر و غیرواگیر انجام شود.

مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: سطح بهداشتی و درمانی و شاخص هایی مانند مرگ و میر نوزادان و پوشش واکسیناسیون در استان مورد توجه نماینده سازمان بهداشت جهانی و همراهان وی بود، در این بازدید به بیماری سالک در اصفهان و تلاش دانشگاه علوم پزشکی برای تولید داروی آن اشاره و پیشنهادی برای همکاری سازمان بهداشت جهانی در این زمینه مطرح شد.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهادهایی نیز برای توسعه روابط و همکاری ها در زمینه فناوری های جدید، تولید دارو و تجهیزات، توسعه ارتباطات در حوزه تعلیم و تربیت پرستاران افغانستانی، ارتقای بهداشت زنان و برگزاری همایش مشترک بین ایران، ژاپن و سازمان بهداشت جهانی در این بازدیدها مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت.

میرمحمد صادقی در پایان اضافه کرد: ایران، کشوری پیشرو در منطقه در بخش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی محسوب می شود، تصریح کرد: با توجه به این نقطه قوت، سازمان بهداشت جهانی علاقه مند به توسعه همکاری ها و حمایت های خود از کشورمان در جهت الگوسازی برای سایر کشورهای منطقه است.

به گزارش ایرنا سازمان جهانی بهداشت(WHO) یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش مرجع سازمان دهنده را بر بهداشت جامعه جهانی ایفا می‌کند، این آژانس در سال ۱۹۴۸ در ژنو سوییس تاسیس شد. 

استان اصفهان دارای حدود یکهزار واحد بهداشتی، درمانی شامل ۴۹۳ خانه بهداشت روستایی، ۲۲۳ پایگاه سلامت شهری، ۸۸ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ۱۲۷ مرکز خدمات جامع سلامت شهری، هشت واحد تسهیلات زایمانی و هفت مرکز بیماری های رفتاری است.

پایان پیام/

مطالب مشابه