ایران در زمینه کاشت حلزون میان کشور‌های مدیترانه شرقی و حتی دنیا رتبه اول را دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید محمودیان با اشاره به فرآیند کاشت حلزون اظهار کرد: خوشبختانه ایران در زمینه کاشت حلزون  میان کشور‌های مدیترانه شرقی و حتی دنیا رتبه اول را به خود اختصاص داده است همچنین از نظر کیفی و کمی در این زمینه کاشت حلزون مطابق با استاندارد‌های دنیا و همگام با کشور‌های پیشرفته این عمل جراحی انجام می‌شود.

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت ادامه داد: اکنون ۱۱ مرکز کاشت حلزون در سراسر کشور راه اندازی شده است و در آینده نزدیک ۲ مرکز دیگر هم برای ارائه خدمات و انجام عمل جراحی کاشت حلزون در دانشگاه‌های بزرگ علوم پزشکی بزرگ ایران به بهره برداری می‌رسد،.
 
وی افزود: وزارت بهداشت دوره‌های آموزشی مختلفی برای کاشت حلزون به پزشکان کشور‌های منطقه ارائه می‌دهد و تا به امروز حدود ۱۲ هزار عمل کاشت حلزون در کشور انجام شده است، سن طلایی غربالگری و شناسایی کم شنوایی شدید نوزادان قبل از یک‌ماهگی است بنابراین نوزادان کم شنوا باید قبل از یک ماهگی غربالگری شوند که تا ۳ ماهگی تشخیص قطعی و درمان در دستور کار قرار گیرد.
 
محمودیان گفت: در شهر تهران ۴ مرکز فوق‌تخصصی عمل جراحی کاشت حلزون وجود دارد که در این بین مسئله مهم بعد از انجام این عمل ارائه خدمات توانبخشی است زیرا کاشت حلزون نیازمند مراقبت‌های جدی در سطوح بالاتر است.به غیر از انجام عمل کاشت حلزون در نوزادان و کودکان مداخلات دیگری مانند سمعک و انجام کار‌های توانبخشی انجام می‌گیرد تا میزان کم شنوایی در بین نوزادان و کودکان کاهش پیدا کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت تفاهم نامه‌ای با سازمان بهزیستی کشور در زمینه غربالگری شنوایی افراد به خصوص نوزادان و کودکان انجام داده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه