کمبود اساسی پزشک در کشور وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در پایان سفر یک روزه خود به استان مرکزی و در حاشیه بازدید از بیمارستان امام خمینی(ره) محلات در جمع خبرنگاران بیان کرد: در ارتباط با داروی اساسی کمبودی وجود ندارد و تعداد کمبودها بسیار کم و نسبت به سال گذشته نیز کمتر شده است. در ارتباط با بیماران خاص نیز داروها با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: به برخی داروهای برند اجازه ورود داده نمی شود چراکه بیش از ۵ تولیدکننده داخلی دارند و از پزشکان درخواست شده است برای تقویت صنعت داخلی نسخه هایی ننویسند که بیماران برای تهیه آن سرگردان شوند، چراکه قطعا اجازه نمی دهیم دارویی که در داخل کشور تولید می شود از بیرون مرزها وارد شود و تولید داخل را لگدمال کند. با توجه به قولی که ابتدای سال به مردم دادم اجازه نمی دهم حتی یک روز مردم با مشکلی به نام کمبود داروی اساسی مواجه شوند.

وی افزود: خوشبختانه طی بررسی انجام شده، با آهنگی که نیرو در کشور تربیت می شود کمبود اساسی پزشک در کشور وجود ندارد. در حال حاضر حدود ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور مشغول به فعالیت هستند و سالانه ۷۰۰۰ نفر فارغ التحصیل می شوند که از این تعداد، اندک افرادی به خارج از کشور می روند.

نمکی گفت: آنچه امروز با آن مواجه هستیم توزیع نامناسب نیروهای پزشکی در کشور است. در برخی از نقاط پزشکان عمومی به حرفه دیگری می پردازند و بدلیل عدم ایجاد انگیزه کافی به نقاط محروم جهت خدمت نمی روند، در حال اخذ ۳۰ درصد ظرفیت بومی برای رشته پزشکی در استان های مختلف هستیم و به نظر می رسد با آهنگ فعلی کشور در تربیت نیرو، طی سه چهار سال آینده چیزی به نام کمبود پزشک نداشته باشیم البته بررسی‌ها نشان می دهد در برخی از نقاط باید تعداد دانشجویان افزایش یابد که این امر دنبال خواهد شد.

وزیر بهداشت همچنین در نشستی در فرمانداری محلات با اشاره به پیشرفت های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف بویژه حوزه بهداشت و درمان بیان کرد: امروز با نگاهی به گذشته می توان تفاوت های چشمگیر در این راستا را شاهد بود.

وی اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از هر هزار کودک متولد شده در کشور حداقل ۱۲۰ کودک یک سالگی خود را نمی دیدند و از هر ۱۰۰ هزار زن باردار نیز ۲۵۰ نفر به دلیل عوارض ناشی از بارداری و زایمان از دست می رفتند، کل مراکز بهداشتی و درمانی روستایی ۱۰۱۵ و تعداد پزشکان نیز ۱۴ هزار نفر بود که اغلب آنها نیز پزشکان خارجی بودند و به دلیل عدم تجانس فرهنگی حضور آن ها علیرغم خدماتی که ارائه می دادند، اثراتی نداشت .

نمکی تصریح کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی ۱۸ هزار خانه بهداشت روستایی در کشور فعال است و پوشش ۲۵ درصدی واکسیناسیون به ۱۰۰ درصد رسیده است و حدود ۱۴۰ هزار طبیب متخصص و عمومی داریم. ۹۷ درصد داروهای کشور نیز در داخل تولید می شود و تنها ۳ درصد داروها وارد می شود و امروز مرگ و میر به یک دهم درصد رسیده است .

وزیر بهداشت با اشاره به افزایش هشت دانشگاه و دانشکده پزشکی کشور قبل از انقلاب به ۶۶ دانشگاه و دانشکده با ظرفیت پذیرش ۶۰۰۰ دانشجوی پزشکی در سال گفت: با وجود همه این پیشرفت ها امروز به دوران دیگری ورود کرده ایم. در طرح تحول نظام سلامت پرداختی از جیب مردم کاهش یافته و ماندگاری طبیب و کادر درمان و پزشکی در نقاط محروم فزایش یافت، به بیماران خاص و صعب العلاج کمک شایانی شد و زیرساخت های نظام سلامت در اقصی نقاط خاص به ویژه مناطق کمتر توسعه یافته رشد یافت .

وی تصریح کرد: سهم سلامت ازتولید ناخالص ملی (GDP) با اجرای این طرح ۳ درصد افزایش یافت که این اتفاق در کشورهای منطقه در سالهای اخیر نمونه ای نداشته است، امروز در نظام سلامت چالش های بسیاری وجود دارد و در بحث بیماری های غیرواگیر گرفتاری هایی وجود دارد که هزینه های سنگینی را برای بیماری های فشار خون، دیابت و سرطان حوادث جاده ای و ... به دنبال دارد. مسلما تامین این هزینه ها و فعالیت ها تنها در درون وزارت بهداشت میسر نمی شود، نظام سلامت نیازمند همکاری های عظیم بین بخشی است و اگر مراقبت لازم و پیشگیری صورت نگیرد دچار مشکل خواهیم شد.

نمکی تعداد مرگ در سال ۹۶ را برابر با ۳۸۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: ۳۱۳ هزار نفر در ارتباط با بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست داده اند که ۱۰۰ هزار مرگ از این تعداد به دلیل فشار خون و عوارض آن بوده و ۲۵ هزار نفر نیز به دلیل بیماری های عفونی از بین رفتند، کشور در کنترل مالاریا، سرخک، فلج اطفال به شدت موفق بوده است، اما در بیماری های غیرواگیر چاله های عظیمی وجود دارد، بهداشت روان، افسردگی و بیماری های روحی نیز باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد. خوشبختانه در پروژه شهر سالم و اجرای آن اقدامات خوبی به انجام رسیده است 

وزیر بهداشت با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور بیان کرد: مرگ ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۶ به دلیل فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن نشان از آن دارد که اگر تجهیزات دیالیز ۱۰ برابر هم شود باز هم کم می آوریم و متاسفانه ۴۰ درصد از افراد تا ابتلا به بیماری های کلیوی و سکته مغزی و قلبی از بیماری خود مطلع نیستند. تعداد قابل توجهی از افراد از دست رفته در اثر فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن در سن مولد جامعه و بین ۴۰ تا ۶۰ سال بوده اند .

وی افزود: در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی و شناسایی بیماری در مرحله اول مدنظر است و با آموزش و درمان مناسب و اصلاح سبک زندگی طول عمر افراد مولد جامعه بیشتر می شود و باید همه کمک کنیم .

نمکی ادامه داد: افق پیش بینی شده برای بسیج ملی کنترل فشار خون ۲۰ میلیون نفر بود اما مشارکت در این طرح به ۳۰ میلیون و ۷۰۰ میلیون نفر رسید، در این ارزیابی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از فشار خون بالای خود بی خبر بودند که این ناآگاهی در واقع فرد را مستعد نارسایی کلیه و سکته مغزی و قلبی می کند. از طرفی ۱۰ میلیون نفر در مرحله قبل از ابتلا به فشار خون بالا شناسایی شدند و این افراد شناسایی شده را می توان با آموزش، زندگی سالم و تغییر سبک زندگی از عوارض فشار خون مصون کرد .

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید کاری کنیم که در آینده مردم روی تخت بیمارستان نخوابند. اخیرا در حال راه اندازی ۴۰۰ خانه عشایری کوچ رو با کانکس و یک بهورز در ایل مجهز به پنل خورشیدی جهت نگهداشت واکسن ها درون یخچال هستیم که این اقدام برابر با ایجاد ۸ تخت بیمارستانی است. باید اقدامی صورت گیرد که مردم در آی سی یو و سی سی یو بستری نشوند .

وی با بیان اینکه افزایش تخت های بیمارستانی منطقی نیست، به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت و سیستم ارجاع و پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: این طرح ها امسال نیز با قدرت پیگیری می شود و استان مرکزی نیز یکی از اصلی ترین پایلوت های اجرای این طرح هاست.

در ادامه علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس در نشستی که برای بررسی مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان‌های محلات و دلیجان با حضور وزیر بهداشت  برگزار شد، با اشاره به اینکه از زمان فعالیت وزیر جدید بهداشت روند رو به رشدی را در حوزه بهداشت و درمان شاهد هستیم، تصریح کرد: در این دوره مبارزه خوبی با مافیای دارو و درمان انجام شده است.

وی یادآور شد: سال گذشته و اوایل زمستان تنش‌هایی در کشور وجود داشت اما امروز شاهد ثبات در حوزه دارو هستیم و تفاوت‌های محسوس را شاهدیم و در واقع مردم از اضطراب و نگرانی خارج شده‌اند و افق‌های روشنی را پیش رو می‌بینیم.

سلیمی بر ضرورت مقابله محکم‌تر با مافیای دارو و درمان تاکید کرد و گفت: امروز شاهد برخی کارچاق‌کنی‌ها در بخش درمان هستیم و برخی جیب مردم را خالی می‌کنند که باید برخورد جدی با آنها صورت گیرد و به نقاط محروم رسیدگی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم خواستار رسیدگی به مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان از جمله تکمیل درمانگاه خیرساز با ۸۵ درصد پیشرفت، تجهیز بیمارستان دلیجان به سی‌تی‌اسکن، تکمیل درمانگاه دودهک، پرداخت بدهی دو بیمارستان محلات و دلیجان، توجه به جمعیت شناور محلات به دلیل اینکه مقصد گردشگری است و باید سطح‌بندی‌ها تغییر کند و تامین آمبولانس برای دو شهرستان و تامین نیروی انسانی مراکز درمانی شد.

در این جلسه قمری فرماندار محلات خواستار ساخت بیمارستان جدید شهرستان، کمک به درمانگاه شهر نیمور و تامین نیروی انسانی و تجهیزات شد.

همچنین، سیامک سلیمانی فرماندار دلیجان نیز با اشاره به اینکه شهرستان در کریدور جنوب به شمال قرار گرفته است، گفت: شهرستان دارای ۸ تا ۱۲ هزار نفر اتباع بیگانه است که فشار مضاعفی را به کلیه امکانات خاصه حوزه بهداشت و درمان وارد کرده است که البته از ارائه هیچ خدمتی دریغ نمی‌شود.

وی اظهار کرد: بخشی از بیمارستان دلیجان در حال تعمیر است و برای اتمام کار آن ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است و برای ایجاد بخش وی‌آی‌پی نیز بخش خصوصی پای کار است که در ابتدای امر باید تعمیرات به پایان برسد، برای تهیه ام‌آرآی نیز خیرین کمک کرده‌اند و می‌توان از اضافی واریزی خیرین برای تهیه سی‌تی‌اسکن استفاده کرد، همچنین برای تکمیل درمانگاه دودهک دلیجان نیز ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی نیز گفت: وزیر بهداشت ماه آینده برای رسیدگی به پروژه ساخت بیمارستان ولیعصر(عج) به اراک سفر می‌کند.

وی با اشاره به افتتاح بزرگترین کارخانه داروسازی در کشور با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد ریال و مجهز به فناوری روز که طرح توسعه آن نیز آمده است، اظهار کرد: در طول سفر یکی از موارد مطرح شده در حضور وزیر بهداشت موضوع ساخت پروژه بیمارستان ولیعصر(عج) اراک است که خوشبختانه وزیر بهداشت طی تماس با معاون درمان وزارتخانه بر انجام امور مربوط به بیمارستان، تجهیز و تامین مالی آن تاکید ۱۰۰ درصدی داشتند تا در پایان سال ۹۹ به بهره برداری برسد و با ۵۰۰ تخت شاهد بهره برداری آن در دولت تدبیر و امید باشیم.

آقازاده با اشاره به سفر مجدد وزیر به استان مرکزی و حضور وی در اراک طی ماه آینده، افزود: وزیر بهداشت یکی از مدیران ارشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور است و به همین دلیل در جریان کامل پروژه های بزرگ کشور از جمله پروژه ساخت بیمارستان ولیعصر(عج) اراک قرار دارد.

استاندار مرکزی یکی از مطالبات مهم استان مرکزی در حوزه بهداشت و درمان را بیمارستان شازند دانست و گفت: شازند با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر تنها شهرستان استان مرکزی است که بیمارستان وابسته به وزارت بهداشت ندارد و تنها یک بیمارستان تامین اجتماعی با قدمتی حدود ۲۰ ساله دارد.

وی افزود: پتروشیمی شازند تعهد ساخت یک بیمارستان ۲۰۰ تخته را داده بود که امروز به ۱۲۰ تخت رسیده است و تجهیز آن با وزارت بهداشت است که البته استان به دلایل فنی و پراکنش جمعیتی مکان فعلی را مناسب احداث بیمارستان نمی داند و لازم است که صحبتی با وزیر نفت صورت گیرد تا احداث این بیمارستان در دولت دوازدهم انجام شود.

به گزارش ایسنا آقازاده در پایان اضافه کرد: امسال ۶۰ میلیارد تومان منابع مالی برای احداث این بیمارستان در بودجه پتروشیمی در نظر گرفته شده است، اما به دلیل ناهماهنگی ها هنوز کار آغاز نشده و لازم است که جلسه ای در تهران با حضور عوامل و مسئولان مرتبط برگزار شود تا این مطالبه جدی مردم شازند محقق و عملیات اجرایی بیمارستان آغاز شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه