اجبار پزشکان به نصب دستگاه کارتخوان دور از انصاف است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدجواد جمالی نوبندگانی در مورد انتشار اخباری مبنی بر مقاومت پزشکان در مقابل نصب کارتخوان، گفت: پزشکان سرمایه‌های اجتماعی کشور هستند و بسیاری از آنها خدماتی را در شرایط خاص ارائه می‌دهند که کمتر مشاغل دیگر حاضر به انجام آنها هستند، کما اینکه بعد از وقوع سیل یا زلزله و حتی در زمان جنگ تحمیلی بدون هیچ چشم‌داشتی در این حوزه فعالیت کردند.

 عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: پزشکان نقش موثری در توسعه حوزه‌های علمی کشور دارند و تلاش این قشر باعث شد که از حضور پزشکان کم سواد کشورهای همسایه بی‌نیاز شویم، تاجاییکه امروز ایران به عنوان مرکز توریسم درمانی خاورمیانه شناخته می‌شود.

وی افزود: شکی نیست که پزشکان نیز باید مالیات پرداخت کنند، اما مردم باید بدانند وقتی در بیمارستان‌های دولتی قرار است کارانه پزشکان پرداخت شود، ابتدا از آن مالیات و حق پرسنل کسر می‌شود، ضمن اینکه ممکن است گاه تا بیش از یک‌سال هم به آنها کارانه پرداخت نشود.

جمالی نوبندگانی گفت: همان‌طور که شفافیت اقتصادی باید در تمام زمینه‌ها وجود داشته باشد فعالیت پزشکان در بخش خصوصی نیز باید شفاف باشد، اما گاه تعداد زیاد بیمار در مطب پزشکان شناخته شده یا درآمد برخی از پزشکان که عمل‌های جراحی زیبایی هم انجام می‌دهند به تمام پزشکان تعمیم داده می‌شود که اقدام اشتباهی است، چرا که تنها 10 درصد پزشکان از درآمد بالایی برخوردار هستند و درآمد سایر پزشکان در حد متوسط و گاه حتی پایین است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: پزشکان و پرستاران تنها گروهی هستند که بعد از اتمام تحصیلات حتی اگر در پردیس‌ها با پرداخت هزینه هم تحصیل کرده باشند باید به طور اجباری مدتی را در مناطق محروم به ارائه خدمات بپردازند، و این در حالی است که وکلا و مهندسان هم از امکانات دولتی و فضای آزمایشگاه‌ها برای تحصیل استفاده می‌کنند، اما اجباری برای فعالیت در مناطق محروم ندارند.

وی اظهار کرد: این پزشکان با اجبار باید در بد آب و هواترین مناطق کشور و با کمترین امکانات زندگی کرده و به ارائه خدمات بپردازند و بعد از چندین سال مجوز احداث مطب در مراکز استان‌ها را دریافت می‌کنند.

جمالی نوبندگانی تاکید کرد: اینکه در لایحه یا طرحی اعلام کنیم که تنها پزشکان باید کارتخوان نصب کنند، حساسیت برانگیز می‌شود، آن هم در شرایطی که برای وکلا و مهندسان در این مورد اجباری وجود نداشته باشد، بنابراین این یک کج سلیقگی بوده که ناشی از این دیدگاه سطحی است که پزشکان درآمد بسیار بالایی دارند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی در پایان خطاب به مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور اضافه کرد: آیا شما که در این مورد مصاحبه می‌کنید به این پرسش پاسخ دهید که تنها پزشکان فرار مالیاتی داشته‌اند؟ چه اندازه در گمرک اتفاقات نابسامانی رخ می‌دهد و فرار مالیاتی توسط تجار صورت می‌گیرد، کما اینکه تعدادی از آنها با دریافت ارز 4200 تومانی کالای مورد نیاز را وارد نکرده‌اند؟ بنابراین این طرح باید یا همه یا حداقل تعدادی از مشاغل را در کنار پزشکان به نصب کارتخوان ملزم می‌کرد.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه