ایران رتبه ۴۱ در زمینه جذب بیماران بین‌المللی را دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید هاشم‌زاده اظهار کرد: کشورمان در زمینه گردشگری سلامت، طراحی و برنامه‌ریزی خوبی را انجام نداده و این حوزه در حدود ۱۰ سال گذشته تا به امروز در بین کشور‌های دنیا باب شده است.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از مسائلی که باعث افزایش جذب گردشگران سلامت می‌شود، اطلاع رسانی و تبلیغ مراکز تخصصی کشورمان در کشور‌های منطقه و دیگر مناطق دنیا است و ایران رتبه ۴۱ در زمینه جذب بیماران بین‌المللی را دارد.

وی افزود: مراکز درمانی می‌توانند اقدام به بازاریابی و جذب بیماران بین‌المللی کنند، اما بهتر است این کار تخصصی به وسیله شرکت‌هایی مانند شرکت‌های تسهیل‌گر کشور انجام شود که بیماران بر اساس نقشه مشخص وارد کشور شده و خدمات بهداشتی – درمانی را دریافت کنند.

هاشم زاده گفت: وجود شکاف اطلاعاتی و نبود اطلاع‌رسانی دقیق از سوی شرکت‌های تسهیل‌گر و دیگر سازمان‌ها باعث می‌شود که دلال‌ها از راه‌های غیرقانونی گردشگران سلامت را وارد کشور کرده و در مراکز غیر استاندارد که مورد تأیید وزارت بهداشت نیست خدمات بهداشتی – درمانی را به آن‌ها ارائه دهند؛ این مسئله باعث می‌شود بیماران در هنگام بازگشت به میهنشان، رضایت کافی از حوزه پزشکی کشورمان نداشته باشند.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: سال ۹۶، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی در زمینه جذب گردشگران سلامت نصیب کشورمان شده است که متأسفانه این آمار در سال گذشته به دلیل منابع آماری متناقض، وجود ندارد؛ وزارت بهداشت به فکر طراحی یک سامانه جامع است که بیماران به صورت دقیق جهت دریافت خدمات بهداشتی – درمانی به مراکز مورد تأیید وزارت بهداشت ارجاع داده شوند.

وی تصریح کرد: سال 95 در حدود 50 هزار گردشگر سلامت در مراکز درمانی سراسر کشور بستری شده‌اند که خوشبختانه این آمار در سال ۹۷ به حدود ۷۰ هزار نفر ارتقا پیدا کرده است، شرکت‌های تسهیل‌گر، نقش زنجیره تأمین را بر عهده دارند که بیماران بین‌المللی از مبادی قانونی، جهت درمان جذب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان هاشم‌زاده در پایان اضافه کرد: نوسانات نرخ ارز، باعث بروز مشکلاتی در زمینه افزایش هزینه‌های تجهیزات پزشکی و دیگر ملزومات مصرفی کشور شده، اما همین نوسانات، فرصت خوبی برای جذب بیمار بین‌المللی بیشتر، است.

پایان پیام/

مطالب مشابه