تا پایان سال ۹۸ حداقل در فاز اول همه‌ بازنشستگان دارای پرونده الکترونیک سلامت می‌شوند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ناهید خداکرمی در مورد جلسه اعضای کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مدیران شهری با بیان اینکه مهم ترین هدف این جلسه آشنایی نمایندگان سایر شهرها با فعالیت‌های شرکت شهر سالم به عنوان شرکت زیرمجموعه شهرداری است، درباره این شرکت گفت: مهم‌ترین مأموریت این شرکت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به کارکنان شهرداری است و در همراه آن مسائل مهم شهری را که به نوعی با سلامت کلیه شهروندان ارتباط دارد را همیاری می‌کند.

وی افزود: اساسنامه شرکت شهر سالم، کارکنان شهرداری را پوشش می‌دهد، وظیفه وزارت بهداشت، دسترسی سریع و آسان به خدمات درمانی دغدغه هر سازمانی است تا کارکنان در اسرع وقت به آن دسترسی داشته باشند. خوشبختانه شرکت شهرسالم در این زمینه پیشرو است، شرکت شهر سالم و شهرداری تهران تصمیمی برای افزایش خدمات درمانی خود ندار؛ د بلکه هدف این است که خدمات سطح بندی شده و نظام ارجاع را در شهرداری پیاده کند.

عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در مورد طرح نظام ارجاع، بیان کرد: این طرح در حال تکمیل است و امیدواریم تا پایان سال ۹۸، حداقل در فاز اول همه‌ بازنشستگان "۱۷ هزار نفر" دارای پرونده الکترونیک سلامت شوند و در فاز بعدی کلیه خانوارهای کارکنان شهرداری به خدمات سطح اول دسترسی داشته باشند. باید دریافت خدمات تخصصی بر مبنای نظام ارجاع باشد، نه اینکه مراجعه‌ به صورت مستقیم باشد. امیدواریم شهرداری تهران الگویی برای بقیه شهرها و همچنین کمکی برای وزارت بهداشت به منظور پیاده کردن نظام ارجاع باشد.

درحاشیه بازدید اعضای کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجموعه شرکت شهر سالم، محمدحسین قربانی  نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس بیان کرد: چندین سال است که شرکت شهر سالم شهرداری تهران با هدف ارائه خمات بهداشتی درمانی به صورت گسترده در پایتخت مشغول به فعالیت است. آن چیزی که باید به نام شرکت شهر سالم مورد توجه قرار گیرد، پیوست سلامت در همه‌ ابعاد از جمله بهداشت، سلامت روان، کار و بهداشت حرفه‌ای است.

وی اظهار کرد: قرار است استراتژی برای چشم انداز این شرکت نوشته شود، در آینده‌ای نزدیک شرکت شهر سالم به سیستم الکترونیک وزارت بهداشت وصل خواهد شد. همچنین اگر در حوزه‌های مختلف سلامت شهر، کمیسیون بهداشت مجلس بتواند کمکی به این شرکت کند، از آن دریغ نخواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: یکی از وظایف اصلی شرکت شهر سالم توجه به بخش درمان مراجعان است، نباید کارکنان شهرداری به صورت رایگان خدمات درمانی دریافت کنند و دیگر افراد خارج از شهرداری با یک تعرفه عمومی-غیردولتی از آن بهره مند شوند، بلکه باید این تعرفه برای همه یکسان باشد.

قربانی گفت: نگاه ما عدالت و دریافت خدمات پایه سلامت در یک سطح است، عدالت اجتماعی در سلامت همگانی باید نمود پیدا کند. راه اندازی سیستم ارجاع دو مزیت دارد که عبارتند از مدیریت منابع مجموعه و هدایت بیماران جهت دریافت خدمات درمانی.

به گزارش ایسنا در ادامه ابوالفضل سروش  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه کمیسیون بهداشت به صورت هفتگی و ماهانه با جامعه سلامت تهران و کل کشور جلساتی برگزار می‌کند، اظهار داشت: جلسه امروز به نحوه روند مسائل بهداشت و درمان در شهرداری تهران اختصاص داده شد تا از نزدیک با روند مسائل بهداشتی و درمانی شرکت شهر سالم  و خدماتی که به پرسنل شهرداری ارائه می‌دهد، آشنا شویم. در روند این بازدید مطرح شد که آیا این شرکت می‌تواند الگویی برای بقیه شهرهای کشور باشد یا خیر.

وی در پایان اضافه کرد: اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از استان‌های مختلف کشور هستند، اگر شرکت شهر سالم پتانسیل داشته باشد در آینده می‌تواند الگویی برای بقیه کلانشهرها و حتی شهرهای کوچک باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه