باید مدیریت یکپارچه در حوزه سلامت محقق شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ناهید خداکرمی در آیین امضای یادداشت تفاهم همکاری میان شهرداری تهران و سازمان نظام پزشکی کشور با تأکید بر اینکه امضای این تفاهم‌نامه اتفاقی میمون و مبارک است و گامی در جهت تحقق مدیریت یکپارچه شهری در حوزه سلامت قلمداد می‌شود، افزود: بعضا در بخش‌های مختلف و به ویژه سلامت موازی‌کاریی انجام می‌شود که به نفع شهر و شهروندان نیست اما این چنین تفاهم‌نامه‌هایی در مسیر تحقق مدیریت یکپارچه در حوزه سلامت است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:  استراتژی مهمی که در این تفاهم‌نامه به پیش می‌بریم به گونه‌ای است که شهر برای انسان‌ها زیست‌پذیر شود. قطعا شهری بدون آدم‌هایش معنی ندارد لذا برای ایجاد شادمانی در میان شهروندان شهر که از اهمیت بسزایی برخوردار است باید گام‌های موثر برداشته شود. باید مدیریت یکپارچه در حوزه سلامت نیز محقق شود.

وی افزود:‌ شهر تهران با معضلاتی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی روبرو است در حوزه سلامت نیز با مسائل خاص خود مواجه است به شکلی که بسیاری برای درمان به این شهر می‌آیند و بر همین اساس می‌طلبد سازمان نظام پزشکی کمک کند گره‌هایی که موجب ایجاد بیماری‌های ریوی‌، قلبی و روانی در این شهر شده، باز شود. قطعا این بیماری‌ها با مولفه‌های اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی مرتبط هستند و باید کنترل شوند و در این مسیر سازمان نظام پزشکی باید از مرجعیت خود استفاده کند و در جهت اطلاع رسانی اقدامات لازم را انجام دهد.

خداکرمی گفت: باید بتوانیم کمک کنیم ابتدا مردم بیمار نشوند و لازمه این موضوع افزایش سطح سلامت آن‌هاست و در بُعد دیگر باید نشر شادی در شهر با مرجعیتی که پزشکان دارند و با مردم سروکار دارند می‌توانند مشکلات کوچک را حل کنند و شادمانی شهر افزایش یابد.

در ادامه محسن هاشمی ریاست شورای اسلامی شهر تهران نیز در بخش دیگری از این مراسم با تأکید بر لزوم تحقق مدیریت یکپارچه شهری به ویژه در حوزه سلامت گفت: این تفاهم‌نامه می‌تواند نقش موثری در تحقق مدیریت یکپارچه شهری در حوزه سلامت داشته باشد و امیدواریم با همکاری یکدیگر مسئولیت‌هایی که بر عهده ماست به خوبی انجام شود.

وی اظهار کرد: در کلان‌شهرهایی همچون تهران باید خودرومحوری کنار گذاشته شود و از حمل و نقل انبوه‌بر استفاده شود. می‌توانیم از وسایلی استفاده کنیم که سلامت بدن را تأمین می‌کند. مردم در کشورهای دیگر برای رسیدن به نقاط حمل و نقل عمومی که بعضا تا دو کیلومتر فاصله باید طی کنند از دوچرخه استفاده می‌کنند و یا پیاده این مسیر را طی می‌کنند.

به گزارش ایسنا هاشمی در پایان اضافه کرد: این کار در حقیقت برای این انجام می‌شود که شهروندان حرکت بدنی داشته باشند و ما هم در طراحی‌های شهری باید طوری عمل کنیم که مردم در زمان‌های لازم دوچرخه‌سواری و یا پیاده‌روی کنند و به سلامت خود برسند.

پایان پیام/

مطالب مشابه