در تلاش هستیم زیرساخت های پیوند عضو را در کشور تسهیل کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، وزیر بهداشت با همراهی علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ایرج فاضل رئیس انجمن جراحان کشور، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت و محمدحسین حیدری مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت وارد شیراز شد.

این سفر یک روزه با زیارت آستان مقدس شاهچراغ(ع) و دیدار مردمی به مناسبت عید سعید غدیرخم، بازدید از موزه و مرکز اسناد و مطالعات علمی و فرهنگی دکتر نورانی وصال و حضور در جشن ده هزارمین پیوند عضو در شیراز، همراه بود.

سعید نمکی در این آیین که همزمان با عید سعید غدیرخم برگزار شد، گفت: در آینده نزدیک، شاهد شکوفایی بیشتر این مجموعه هستیم، آنچه باعث ایجاد این مجموعه شد، لطف الهی و عشق بود؛ دکتر ملک حسینی با عشق، خدمتگزار مردم است و این حرکت بزرگ، روزهای بهتری را برای این مجموعه رقم می زند.

وی با اشاره به پیشینه پیوند عضو در شیراز، از تمامی دست اندرکاران، تیم پزشکی و پرستاری به پاس این موفقیت تقدیر کرد و افزود: همواره در تلاش هستیم زیرساخت های پیوند عضو را در کشور تسهیل کنیم؛ همچنین بیماران نیازمند به عضو بتوانند از تسهیلات پوششی بیمه ای و دارویی استفاده کنند و از این مهم برخوردار شوند.

همچنین علی بهادر رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حاشیه برگزاری ده هزارمین جراحی پیوند اعضای شیراز با اشاره به وجود زیرساخت های مناسب در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز از گذشته، گفت: این امر توانست دانشگاه علوم پزشکی شیراز را به عنوان یک دانشگاه برتر در کشور معرفی کند و با وجود اساتید زبردست، در برخی عرصه ها، حتی در دنیا نیز نام آور است.

وی از بخش پیوند اعضای شیراز به عنوان یک بخش پزشکی بین المللی یاد کرد که با تربیت دانشجویان این حوزه، دانش پیوند اعضا را به دیگر کشورها نیز انتقال داده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به انجام سالانه بیش از ۶۰۰ جراحی پیوند کبد در شیراز که در صدر دنیا جای گرفته است، این را خدمتی عظیم دانست که نتیجه تلاش و سختکوشی تیم پزشکی است، بخش پیوند اعضای این دانشگاه به عنوان بزرگترین مرکز پیوند زنده به زنده در خاورمیانه است.

بهادر در پایان تمامی دست اندرکاران فرآیند پیوند اعضا، شامل اهداکنندگان، انتقال دهندگان عضو و اعضای تیم پزشکی را در یک حرکت انسان دوستانه که به نجات بشر می انجامد، شریک دانست و تقویت این انگیزه را نیازمند حمایت مسوولان و مردم خواند.

در ادامه سید علی ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران گفت: امروز شاهد تلاقی دو رویای بزرگ هستیم که توانستیم با کمک و همت بلند نیکوکاران و پزشکان، مرکز پیوند اعضای بوعلی سینا را به عنوان بزرگترین مرکز پیوند معرفی کرده و همواره تلاش داریم بتوانیم این مرکز را به یک دانشگاه نسل سوم تبدیل کنیم.

وی اظهار کرد: نخستین پیوند کلیه، حدود ۳۴ سال پیش در شیراز، با حمایت های اساتید پزشکی انجام شد و با توجه به موفقیت های به دست آمده، کار پیوند کبد را نیز آغاز کردیم.

وی با اشاره به روند پرفراز و نشیب جراحی های پیوند عضو، از ابتدا تاکنون، ادامه داد: در ابتدا جراحی های پیوند عضو، بیش از ۱۵ ساعت به طول می انجامید، اما هیچ چیز مانع حرکت تیم پیوند اعضای شیراز نشد و تنها هدف، انجام موفقیت آمیز جراحی و کمک به بیماران بود.

ملک‌حسینی گفت: در سال ۲۰۱۷ میلادی موفق شدیم با انجام ۶۳۸ پیوند کبد، رکورد بالاترین پیوند کبد در یک مرکز را برای ایران و شیراز، به ارمغان بیاوریم و با گذشت چند سال، اکنون بیش از ۱۰ هزار پیوند عضو در شیراز، به ثبت رسیده است که از این تعداد، پنج هزار و ۱۴۰ مورد، پیوند کبد بوده است.

پدر پیوند کبد ایران تصریح کرد: اکنون علاوه بر تربیت فلوشیپ جراحی پیوند در ایران، پزشکانی از دیگر کشورها نیز در شیراز آموزش می بینند و مراکز پیوند عضو را در کشورهای خود راه اندازی می کنند.

وی از همدلی و مشارکت نیکوکاران عرصه سلامت، در ثمربخشی این موفقیت بزرگ قدردانی کرد و گفت: تمامی اقشار جامعه با اهدای کمک، در این مسیر ما را یاری کرده اند، حمایت مسوولان موجب تقویت این خدمت و کمک بیشتر به بیماران عنوان کرد.

ایرج فاضل رییس جامعه جراحان ایران نیز گفت: شروع کار پیوند در ایران، با سختی های فراوانی همراه بود و تلاش های شبانه روزی و ارزشمند دکتر ملک حسینی، پدر پیوند کبد ایران، این دشواریها را تسهیل کرد و کار بزرگتر او، راه اندازی و تقویت پیوند کبد در ایران بود چون پیوند کبد در دنیا، کار دشواری است و خوشبختانه بزرگترین بخش پیوند کبد دنیا در شیراز فعال است.

وی  تصریح کرد: کارهایی که در مورد پیوند اعضا در شیراز انجام شده، از هر نظر ارزشمند است چون با هیچ امکاناتی، پیوند اعضا در این شهر آغاز شد و مجموعه ای عظیم و ستودنی شکل گرفت و تقویت شد، چون عده ای عاشقانه کار کردند.

به گزارش وب‌دا فاضل در پایان اضافه کرد: دکتر ملک حسینی، فردی بلند همت است و با آنچه از وی دیده ایم، اطمینان داریم که به تمام اهداف مورد نظرش در زمینه ارتقای علمی پیوند در ایران خواهد رسید. یکی دیگر از خصوصیات ممتاز وی، جامعه شناس و مردم شناس بودن او است که می تواند مشارکت های مردمی را در جهت تقویت پیوند عضو و درمان بیماران، به خوبی جلب کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه