مشکل کمبود تخت بیمارستانی را نمی‌توان یک شبه حل کرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد حسین قربانی با اشاره به غیراستاندارد بودن سرانه تخت بیمارستانی در کشور گفت: هر چند بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان به خوبی ورود کرده و در واقع کوله‌بار بخش دولتی را به دوش کشیده اما هنوز در زمینه تخت بیمارستانی کمبود داریم و تعداد تخت‌ها متناسب با جمعیت کشور نیست.

وی افزود: بعد از اجرای طرح تحول سلامت 25 هزار تخت‌ به تخت‌های بیمارستانی افزوده شد، تعداد تخت‌ها به 120 هزار تخت رسید و این اقدام جای بسی خرسندی دارد و رشد حوزه سلامت را نشان می‌دهد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: نمی‌توان یک شبه تمامی مشکلات حوزه سلامت از جمله مشکل کمبود تخت بیمارستانی را حل کرد، اگر با شرایط فعلی بتوان پیش رفت و بستر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم کرد که رغبت و استقبال آن در حوزه بهداشت و درمان تاکنون به خوبی در حال انجام است به طور قطع حدود 5 تا 6 سال آینده می‌توان معضل کمبود تخت بیمارستانی را رفع و تعداد تخت‌ها را بر اساس جمعیت افزایش داد.

قربانی گفت: مهمترین نکته‌ مورد توجه طرح تحول سلامت گسترش عرضه خدمات به تمامی نقاط کشور بود زیرا پیش از اجرای این طرح تنها تهران و مراکز استان‌ها برخوردار بودند اما با اجرای طرح توزیع منابع مالی و نیروی انسانی به مناطق محروم و شهرهای دورافتاده مورد توجه قرار گرفت.

وی اظهار کرد: تهران با 18 میلیون جمعیت و برخی استان‌ها با مشکل کمبود تخت بیمارستانی مواجه هستند و باید توجه بیشتری به آنها شود البته نسبت به 5 الی 6 سال پیش وضعیت تعداد تخت‌های بیمارستانی بسیار مطلوب است.نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس دهم ادامه داد: در بسیاری از شهرهای مناطق دور دست کشور، بیمارستان ساخته شده اما ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی در برخی از آنها کمتر از 18 و 20 رصد است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان با اشاره به سفر کمیسیون متبوع خود به استان خراسان رضوی، گفت: در این سفر از بسیاری از بیمارستان‌های استان بازدید کردیم و بیماستان‌های نوساز دارای امکانات و تجهیرات خوبی بودند اما ضریب اشغال تخت ها در برخی از آنها کمتر از 20 درصد بود؛ در حال حاضر نیاز است به استان‌های پرجمعیت از جمله تهران توجه بیشتری داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه