حفظ باروری از طریق فریز یا منجمد کردن تخمک یا جنین امکان‌پذیر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سهیلا عارفی اظهار کرد: امروزه سن ازدواج و سن بچه‌دار شدن، بالا رفته است. برای خانم‌هایی که سن‌شان بالای ۳۵ سال است، ما این مدت انتظار را شش ماه در نظر می‌گیریم؛ یعنی اگر پس از شش ماه اقدام، باردار نشدند باید برای درمان مراجعه کنند.
 
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا ادامه داد: همان‌طور که مراجعه دیرهنگام نادرست است، مراجعه زودهنگام هم اشتباه است. ما مراجعان جوانی داریم که پس از چند ماه اقدام برای بارداری با ترس و اضطراب نابارور بودن به ما مراجعه می‌کنند، درحالی‌که هنوز فرصت برای بارداری طبیعی دارند. استرس و نگرانی خودش می‌تواند باعث بر هم خوردن تعادل هورمونی و اختلال در باروری شود.

وی با اشاره به زمان محدود باروری خانم‌ها افزود: مهم است که خانم‌ها زمان طلایی باروری خود را از دست ندهند، زیرا به‌هرحال با افزایش سن، توان باروری کاهش پیدا می‌کند، مرز ۳۵ سالگی برای کاهش ذخیره تخمدان در نظر گرفته شده است، معمولا بین ۳۸ تا ۴۲ سالگی ذخیره تخمدان به حداقل می‌رسد؛ بنابراین خانم‌هایی که هنوز ازدواج نکرده‌اند یا به هر دلیلی فعلا قصد یا امکان بچه‌دار شدن ندارند، بهتر است پیش از ۳۵ سالگی برای حفظ باروری اقدام کنند.
 
عارفی گفت: حفظ باروری از طریق فریز یا منجمد کردن تخمک یا جنین امکان‌پذیر است و خانم‌ها یا زوج‌ها می‌توانند به مراکز درمان ناباروری مراجعه کنند، تخمک یا جنین خود را فریز و ذخیره کنند و با این کار به‌نوعی زمان را برای خود ذخیره کنند.

این فلوشیپ ناباروری تصریح کرد: یکی از موارد مهمی که ما استفاده از روش‌های انجماد تخمک یا جنین را پیشنهاد می‌کنیم، یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان است. اگر خانمی سابقه خانوادگی یائسگی زودرس را داشته باشد یا در بررسی‌های ما خطر بروز آن مطرح شود، توصیه می‌کنیم که از روش انجماد تخمک یا جنین استفاده کند تا پس از توقف عملکرد تخمدان‌ها نیز شانس بارداری داشته باشد.

وی اظهار کرد: منظور از یائسگی زودرس این است که عملکرد تخمدان‌ها و ذخیره تخمدانی زودتر از سن معمول دچار کاهش و افت می‌شوند. این وضعیت ممکن است ناشی از علل مختلف، مانند علل ژنتیکی، علل ایمونولوژیک، وجود التهاب و عفونت، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، سابقه جراحی در محدوده شکم و لگن و اندومتریوز شدید باشد.

عارفی ادامه داد: نیمی از موارد ناباروری یا صرفا ناشی از علل مردانه است یا علل مشترک مردانه و زنانه. بنابراین، بسیار مهم است که از ابتدا خانم و آقا هم‌زمان با هم بررسی شوند، سبک زندگی عاملی بسیار موثر بر توان باروری زوج‌ها است، ناباروری همیشه به درمان‌های پیچیده نیاز ندارد. گاه اصلاح سبک زندگی می‌تواند باعث رفع مشکل ناباروری شود. برای مثال، چاقی یکی از عوامل خطرساز ناباروری هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا گفت: ما مراجعان بسیاری داشتیم که دچار مشکل چاقی بودند و از آن‌ها خواستیم پیش از شروع آی وی اف، وزن خود را کم کنند و پس از کاهش وزن، خودشان توانستند به‌طور طبیعی باردار شوند.
 
وی تصریح کرد: با وجود فناوری‌های پیشرفته کمک‌باروری در کشور می‌توان گفت برای هر علتی، درمانی وجود دارد و حتی در مواردی که علت ناباروری ناشناخته است، یعنی در بررسی‌های معمول علت خاصی پیدا نشده است، ما می‌توانیم در نهایت روش میکرواینجکشن را به زوج‌ها پیشنهاد کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان عارفی در پایان به جوانان و زوج‌ها توصیه کرد: با توجه به بالا رفتن سن ازدواج و فرزند آوری از بررسی وضعیت باروری خود غافل نشوند و حتما برای ارزیابی توان باروری خود به پزشک مراجعه کنند تا در صورت وجود مشکل یا عوامل خطرساز، بتوانند به‌موقع اقدام لازم را انجام دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه