مالیات پزشکان هر ماه از لیست دریافت حقوق آنان کسر می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد همتی در مورد انتشار خبری مبنی بر اینکه نحوه دریافت مالیات از پزشکان شفاف نیست گفت: مکانیزه شدن سیستم‌های دریافت یک مصوبه کلی در بودجه 98 بوده که تنها شامل پزشکان نیز نمی‌شود، بلکه بر اساس آن تمام اصناف موظف هستند در سال 98 با سیستم‌های مکانیزه فعالیت کنند، اما برای پزشکان تاکید خاصی صورت گرفت و قرار شد از فروردین ماه این مصوبه را اجرا کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: مکانیزه شدن سیستم دریافت از طریق دستگاه کارتخوان اقدامی در جهت شفاف شدن نحوه خرید و فروش‌ها و پرداخت مالیات در کشور است.

وی در بیان نحوه دریافت مالیات پزشکان تصریح کرد: پزشکان در سیستم دولتی فعالیت دارند، کما اینکه اغلب پزشکانی که فارغ التحصیل می‌شوند بر اساس آنچه در طرح تحول سلامت آمده در این بخش به صورت تمام وقت فعالیت می‌کنند و همچون سایر کارمندان دولت لیست دریافت حقوقشان مشخص است و در همانجا کسر مالیات شده و به سازمان امور مالیاتی کشور فرستاده می‌شود.

همتی گفت: فعالیت پزشکان در بخش خصوصی که شامل مطب‌ها و بیمارستان‌های خصوصی می‌شود اکثر آنها طرف قرارداد با بیمه‌ها هستند و باید نسخه‌های خود را به صورت ماهانه به بیمه‌ها بفرستند، بنابراین مالیات آنها در این مراکز محاسبه می‌شود و تنها درصد محدودی با بیمه‌ها قرارداد ندارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: به تازگی ما نیز نشست‌هایی را با مسئولان سازمان امور مالیاتی و پزشکان پیرامون بی‌توجهی بیمه‌ها به پرداخت مطالبات پزشکان داشتیم، کما اینکه گاه تا 2 سال معوقات این قشر پرداخت نشده و این در حالی است که سازمان امور مالیاتی بر اساس لیست عملکرد از آنها درخواست مالیات می‌کرد.

وی افزود: به دنبال پیگیری‌هایی که انجام دادیم در نهایت مصوبه‌ای ایجاد شد که مالیات بر اساس دریافتی پزشکان اخذ شود، بنابراین ابهامی در نحوه دریافت مالیات پزشکان وجود ندارد و چنانچه مشکلی هم در این بخش وجود داشته باشد با مکانیزه شدن سیستم دریافت رفع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت همتی در پایان اضافه کرد: فضاسازی‌های صورت گرفته در خصوص نحوه دریافت مالیات از پزشکان نه به نفع مردم، نه حاکمیت، نه پزشکان و پیراپزشکان است که اکثر آنها در جهت تامین سلامت عمومی تلاش می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه