اجرای پزشک خانواده نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار سالیانه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا میرزایی بزرگترین اولویت وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر پایه برای خروج از مشکلات نظام سلامت کشور را اجرای بسته کامل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است دانست و بیان کرد: برنامه پزشک خانواده روستایی، عشایری و شهرهای زیر هزار نفر از حدود  14سال پیش برای حدود 28 میلیون نفر اجرایی شد به نحوی که بیش از 6 هزار و 700 پزشک و بیش از 5 هزارو 400 ماما همراه با سایر اعضای تیم سلامت بسته خدمات سطح یک را به مردم ارائه می‌کنند .

وی افزود: همچنین از حدود 6 سال پیش در دو استان فارس و مازندران برای 4 میلیون نفر از جمعیت شهری بسته پزشک خانواده شهری اجرا شد. در مجموع اکنون بیش از 32 میلیون نفر در کشور تحت پوشش برنامه پزشک خانواده هستند و این برنامه برای حدود 50 میلیون نفر از جمعیت شهری بالای 20 هزار نفر در کشور اجرا نشده است. 

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: برای کاهش و مدیریت هزینه‌ها در بخش بستری و سرپایی در سطح 2 و 3 ، وزارت بهداشت باید 3 اقدام جدی را با همراهی بیمه‌ها در دستور قرار دهد، قدم اول سرمایه گذاری و توجه به نقش و جایگاه خدمات سطح یک در نظام سلامت است. یعنی پرداختن به خدمات بهداشتی، پیشگیری، انجام و ارائه خدمات مراقبتی که در نهایت از بسیاری از هزینه های ناشی از بیماری های واگیر و غیر واگیر جلوگیری شود.

میرزایی گفت: دومین موضوع اجرای گام به گام و حداقل 3 تا 5 ساله برنامه پزشک خانواده شهری است. در صورتی که در شش ماهه دوم امسال بتوانیم با برنامه ریزی مدل اصلاح شده استان‌های فارس و مازندران و دستورالعمل 02 را تدوین کرده و از سال 99 با تامین اعتبار پزشک خانواده را اجرایی کنیم، گام بزرگی در حوزه سلامت برداشته خواهد شد.

وی اظهار کرد: سومین اقدام مهمی که وزارت بهداشت و بیمه‌ها باید به آن توجه داشته باشند، افزایش سطح سواد سلامت مردم در روستاها و شهرها است که به اقدامات آموزشی بسیاری نیاز دارد. وزارت بهداشت باید از ظرفیت رسانه‌ها، فضای مجازی و به خصوص صدا و سیما به درستی استفاده کند تا در بلند مدت اثرگذار باشد. در همین راستا سازمان بیمه سلامت با همراهی وزارت بهداشت قرارداد سریال پزشک خانواده را با صدا و سیما منعقد کرده است که تولید آن در آینده‌ای نزدیک شروع خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی بیمه سلامت مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت در پایان اضافه کرد: همچنین قرارداد چاپ حدود بیش از 300 هزار نسخه برای 11 بسته آموزشی تهیه شده است که در اختیار 4 هزار مرکز روستایی قرار خواهد گرفت.

پایان پیام/

مطالب مشابه