برای اجرای پزشک خانواده نیاز به یک ساختار تشکیلاتی در مجموعه وزارت بهداشت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا میرزایی گفت: نکته حائز اهمیت در اجرای برنامه پزشک خانواده شهری که این روزها در دستور کار وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه گر است، بحث مدل اجرايي و تامين اعتبارات لازم اين برنامه است.

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: اولین الزام اجرای برنامه پزشک خانواده شهری تاكيد جدي توليت نظام سلامت، اعتقاد قلبی و عزم راسخ معاونت‌های وزارت بهداشت است و دومین موضوع مساعدت شخص رئیس جمهور و تصویب آن در هیات دولت و اختصاص اعتبار است. اگر قرار باشد از سال آینده این برنامه در یک سوم کشور اجرا شود، قائدتا حداقل به 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: برای اجرای پزشک خانواده نیاز به یک ساختار تشکیلاتی در مجموعه وزارت بهداشت است. ستاد اجرایی باید هر هفته فعال شود و کمیته‌های فنی بدين منظور تشكيل شود. سازمان‌های بیمه‌گر پایه نیز  بايد با وزارت بهداشت همکاری داشته باشند و لازم است از تجربه دو استان اجرا کننده این برنامه استفاده شود. بي شك مجلس نیز بايد حمایت لازم را از اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع داشته باشد.

میرزایی گفت: با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌های خدمات الکترونیک از جمله نظام ارجاع الکترونیک، نسخه نویسی، رسیدگی به اسناد، استحقاق سنجی الکترونیک و تامین فضای فیزیکی و تجهیزات در کشور برای اجرای برنامه پزشک خانواده در سال 99 مانعی وجود ندارد و می‌توان این اقدام را در چند استان دیگر آغاز کرد.

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: با توجه به تجربه‌ اجرای مدل‌های مختلف برنامه پزشک خانواده در استان‌ها به نظر می‌رسد که بهترین مدل برای اجرای برنامه پزشک خانواده، مدل اصلاح شده استان فارس و مازندران است. با توجه به مشکلات اجرایی که این دو استان دارند لازم است که تمام موارد بررسی و در دستورالعمل جدید گنجانده شود. این دستورالعمل می تواند مکمل دستورالعمل 02 باشد که در آن مقطع توسط هیات دولت مصوب شده بود.

به گزارش روابط عمومی بیمه سلامت وی در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت باید از نظر کارشناسان فنی ساير حوزه ها از جمله سازمان بیمه سلامت، تامین‌اجتماعی و استان‌هایی که در آن نظام ارجاع اجرا می‌شود، استفاده کند تا برای اجرای این برنامه در سایر استان‌ها مدل کاربردی کامل و بی نقصی داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه