آرزو می‌کنم روزی کسوت وزارت را کنار گذاشته و بی‌ملاحظه با مردم صحبت کنم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، با بیان اینکه اولین گام ما در وزارت بهداشت تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری است، اظهار کرد: تعداد بیمارانی که به علت فشارخون بالا گرفتار بیماری می شوند، روبه افزایش است و به سمت گرفتاری فشارخون بالا در سنین زیر 50 سال می رویم، طبق آخرین مطالعاتمان قبل از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، از تعداد 380 هزار مرگ سالیانه، حدود 97 هزار مرگ منتسب به فشارخون بالا و عوامل وابسته به پرفشاری خون است.

وزير بهداشت ادامه داد: دیابت، سبک زندگی غلط، تحرک بدنی ناکافی و مشکلات سلامت روان، همه ما را تهدید می کند و نظام سلامت در سالهای گذشته، به جای پرداختن به موارد کم هزینه، مرتبا بخش های ICU و CCU و دیالیز را اضافه کرده است اما این راه قابل تداوم نیست.
 
وی افزود: وقتی تعداد ماشین های دیالیز را با چندسال قبل مقایسه می کنم، می بینم که تعداد آنها چند برابر شده و هنوز هم نماینده محترم و فرماندار عزیز و مقامات اجرایی هر استان و حتی روسای دانشگاه ها درخواست ماشین دیالیز و تجهیزات ICU و CCU دارند؛ این موضوع نشان از آن دارد که هنوز بر درمان محوری تاکید داریم و پیشگیری همچنان مغفول مانده است. بنابراین، تقدم پیشگیری بر درمان را به عنوان سیاست محوری جدید کم هزینه در وزارت بهداشت ادامه خواهیم داد. دلیل اینکه بر درمان سرپایی بر بستری تاکید داریم، این است که اگر در مراحل اولیه تشخیص بیماری را شناسایی و مهار کنیم، بیماری در مراحل پیشرفته تر، برای نظام سلامت کشور هزینه بر نخواهد بود.

نمکی گفت: تقدم پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری جزو اصلی ترین سیاست های وزارت بهداشت در این دوره است، تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر درمان بستری، هم از منظر اقتصاد سلامت و هزینه اثربخشی و هم از دیدگاه پرداختن به مقوله پیشگیری  به عنوان رسالت نظام سلامت، باید با جدیت بیشتری دنبال شود. از طرفی، اعتقادی به افزایش تخت های بیمارستانی بی رویه و افزایش فهرست ICU و CCU و بخش های دیالیز ندارم، مگر در مناطق محرومی که نیاز واقعی وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: استقرار پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان یک تکلیف برجای مانده از برنامه های قبلی، اجرا کردیم؛ این حرکت به عنوان یک ساختار و ریل اساسی در عبور و مرور فعالیت های نظام سلامت مغفول مانده بود که با همت، جسارت و تلاش همه دانشگاه ها آغاز و اجرایی شد. این ریل گذاری بسیار مهم، کمک خواهد کرد که سیستم ارجاع، راهنماهای بالینی و پزشکی خانواده را که از ضرورت های برجای مانده است، در ماه های آینده اجرایی کنیم، همچنین از چند ماه قبل برای اجرای نسخه نویسی الکترونیک اقداماتی آغاز شده است.

وی اظهار کرد: چندماه است كه از ضرورت نظام سلامت الکترونیک و بعضی نقصان های زیرساختی در نظام سلامت و قوانین مغفول مانده فریاد می زنیم ولی برخی دوستان بتازگی دوربين به دست گرفته اند و در این عرصه روشنگری می کنند که البته باز هم جای خوشبختی است و از آن استقبال می کنیم.

نمکی یادآور شد: ٣٠ سال قبل که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، در آن زمان، به عنوان لکه ننگ سیستم دارویی کشور به یکی از سیستم های امنیتی پناه بردیم که ناصر خسرو از محدوده كنترل ما خارج است و کمک لازم داریم، طبق یک قرارداد بنا شد که سرویس دریافت کنیم و سقف ریالی هم برای قرارداد تعیین شد و بعداز مدتی کوتاه، کوپن سقف ما تمام شد و حاصل آن تنها شناسایی وانت مملو از داروی قاچاق زیر يكي از پل هاي شهر بود. از 30 سال قبل که در نظام سلامت حضور دارم، مشکل ناصر خسرو را داریم.

وزير بهداشت گفت: در سازمان غذا و دارو که متاسفانه گاهی تعدادی از مجربین این مجموعه یا شریک و یا رقیب مجموعه هاي خارج از سازمان بودند، افراد خالص دانشگاهی را جايگزين كرديم، آرزو می کنم روزی کسوت وزارت را کنار گذارده و با مردم راحت و بی ملاحظه صحبت کنم و بگویم گاهی سازش ما با  فساد که به صغیر و کبیر مملکت رحم نکرده، چه بلایی سر آنها آورده است. به گفته سعدی، "مرا دردیست اندر دل اگر گویم زبان سوزد، اگر پنهان کنم ترسم که مغز استخوان سوزد"

وی تاکید کرد: روزی باید همه ما پاسخ دهیم در روزهای سخت مملکت کجا بودیم و چه کردیم؟ امیدوارم آن روز مجبور نباشیم بگوییم زیر چشمان ما با IRC پودر کاکائو و نارگیل، داروی قاچاق وارد کرده و توزیع کردند و کارمند ما هم پشت سیستم و سامانه این موضوع را تایید کرده است، یعنی به جای چرتکه، به دزدها، ماشین حساب داديم! خدا کند که نگوییم سامانه ای داشتیم که در آن، این قابليت وجود داشته که یک خانم دکتر در ١٣ یا ۱۴ مركز، مسئول فنی بود و سیستم و سامانه او را ریجکت نكرده بود.

نمکی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت را راه اندازی کردیم و سوال اینجا است که چرا این پرونده سال ها اجرایی نمی شد؟ و چرا سه ماهه امکان استقرار آن ایجاد شد؟  چرا امکان آن فراهم نشود بسیاری از مسائل شفاف شود. چرا نسخه نویسی الکترونیک با مقاومت روبرو مي شود؟ اگر مقاومتی باشد، از آن روست که می دانند، تنها علاج جلوگیری از قاچاق، ثبت صحیح و نظام جمع آوری داده ها است. چرا برخی ها از اینکه همه چیز شفاف شود، مقاومت می کنند؟ بايد بگويم، ما این مسیر را با همت تک تک شما و همکاران پاکیزه بسیارمان در نظام سلامت این کشور خواهیم پیمود. پرونده الکترونیک سلامت به ما کمک خواهد کرد که پزشکی خانواده، راهنماهای بالینی و سیستم ارجاع را مستقر کنیم؛ کسی به دنبال اجرایی کردن این موارد است که بخواهد ممکلت به سمت پاکیزگی برود و کسی که مخالفت می کند، قطعا نمی خواهد مملکت نظم و صلاح پیدا کند.

به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: سامانه ای به نام تی تک داریم که حاوی اطلاعات ارزشمندی است، اما مشكلاتي هم دارد که همه را مامور کرده ایم که آنها برطرف کنند، این سامانه باید در اختیار حاکمیت باشد تا اطلاعات حاکمیتی مصون بماند، اینها مباحثی است که از چندماه قبل با جدیت آغاز کرده ایم و هر ماه هم عده ای به جمع همراهان این رویکرد پیوسته اند و خواهند پیوست و هر روز به تحقق اهداف و آرمان ها در این مسیر نزدیک تر می شویم.

پایان پیام/

مطالب مشابه