ایران در تولید علم سلول‌های بنیادی به رتبه ۱۴ ارتقاء یافته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، امیرعلی حمیدیه در اختتامیه سومین همایش بین‌المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی در سالن همایش‌های رازی اظهار کرد: محققان ایرانی با پیشی گرفتن از رقبای منطقه‌ای از جمله ترکیه و رژیم اشغالگر قدس در رتبه اول تولید علم سلول‌های بنیادی در منطقه قرار دارند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ادامه داد: در زمینه کاربرد تکنیک‌های ژن درمانی، سلول درمانی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی بالغ بر هزار و ۶۰ کلینیکال تریال "مطالعه بالینی" در دنیا در حال انجام است که ۹۳ مورد آنها در فاز سه هستند؛ یعنی در آینده بسیار نزدیک تجاری‌سازی می‌شوند. ۶۱۸ مورد مطالعه بالینی دیگر در فاز دو و ۳۴۹ مورد دیگر در فاز یک قرار دارند، تعداد کلینیکال تریال در حال انجام در ایران حدود ۸۶ مورد است.

وی با اشاره به تشکیل ۹۱۷ شرکت در حوزه سلول درمانی و ژن درمانی و پزشکی بازساختی در دنیا اظهار کرد: اگر ۱۰ درصد این شرکتها هم به مرحله عرضه محصول برسند، بازار بسیار بزرگی در این حوزه شکل می‌گیرد.

حمیدیه یادآور شد: در سال‌های گذشته و در ابتدای ورود ایران به حوزه سلول درمانی و پزشکی بازساختی تندروی‌ها و کندروی‌هایی در کشور صورت گرفته است، خوشبختانه ستاد در سال‌های اخیر تعادل خوبی در این زمینه ایجاد کرده و تصورات و انتظاراتی که از میزان اثربخشی این شیوه‌های درمانی مثلا در درمان ضایعات نخاعی وجود داشته، تا حد زیادی تعدیل شده است.

به گزارش ایسنا دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در پایان گسترش شمار مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز به ۱۸ مرکز در مناطق مختلف کشور، ایجاد پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کرج، شیراز و کرمان، برپایی چهار دوره المپیاد دانش‌آموزی و فعالیت در زمینه شبکه‌سازی را از دیگر اقدامات ستاد در جهت توسعه فناوری سلول‌های بنیادی، سلول درمانی، ژن درمانی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی عنوان کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه