کمبودی در زمینه داروهای مبتلایان به ایدز نداریم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی در خصوص برنامه های تامین و توزیع داروهای ضد رتروویروسی گفت: ارتقای سلامت افرادی که با HIV زندگی می کنند همواره به عنوان اولویت برنامه های سلامت ملی در جمهوری اسلامی ایران است.کشور کمبودی در زمینه داروهای مبتلایان به ایدز ندارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: برنامه کشوری کنترل HIV/AIDS در ایران همواره پیشرو در ارائه بهترین و به روز ترین درمان های ضد رتروویروسی، بر اساس آخرین دستورالعمل های مراقبت و درمان HIV دنیا بوده است، تمام داروهای ضد رتروویروسی مورد نیاز به رایگان در سراسر کشور در اختیار افرادی که با HIV زندگی می کنند قرار می گیرد، پوشش درمان قابل توجه مبتلایان به HIV شناخته شده و نتایج درمان آنها با بار ویروسی مهار شده، گواه این مهم است.

وی افزود: یکی از نقاط قوت برنامه مراقبت و درمان، دسترسی به بروز ترین داروها برای مبتلایان به HIV  است، در حال حاضر جدید ترین رژیم های دارویی "با پایه مهار کننده اینتگراز" و استفاده از داروی ارزشمند "Dolutegravir" ماه هاست که در کشور وجود دارد و برای افراد واجد شرایط در دسترس می باشد و هیچ گونه کمبودی هم در این زمینه وجود نداشته است.

ریسی گفت: در مورد داروی ترکیبی vonavirکه مشتمل بر سه داروی "تنوفوویر+ امتریسیتابین+ افاویرنز" می باشد، از چند ماه قبل، از طرف معاونت غذا و دارو، مکاتباتی رسمی با شرکت تولید کننده داروی ووناویر شرکت   EMCURE که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است در خصوص عمر قفسه ای داروهای موجود انجام شد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: شرکت مذکور پس از چندین هفته بررسی و با ارائه مستندات نتایج سه مطالعه که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است اعلام کرد که عمر قفسه ای دارو تا 12 ماه بعد نیز تمدید شده و دارو کیفیت مطلوب را برای درمان را خواهد داشت و این روند رسما توسط سازمان غذا و دارو به مرکز مدیریت بیماریهای واگیر اعلام شد، به همین دلیل مصرف داروها توسط مبتلایان مورد تأیید است. ضمن آن که سری جدید این دارو خریداری شده با تاریخ مصرف جدید از مهرماه در دسترس خواهد بود.

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت با حمایت سازمان ملل متحد و زیر مجموعه آن WHO، UNAIDS برنامه Global Fand به گونه ای عمل کرده که هرگز دارویی که از لحاظ کیفیت و طول زمانی اثر بخشی مورد تایید نباشد در اختیار مبتلایان به این عفونت قرار نگیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه