آغاز نسل چهارم اعتباربخشی مراکز درمانی از آذر ماه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا عسکری در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور دراه اندازی سامانه ثبت وقایع ناخواسته درمانی زمینه نظارت، پیگیری و جلوگیری از بروز خطا را فراهم می کند. همچنین رصد کلیه خطاهای اعلام شده به شکل روزانه و انجام مداخله در موارد تکرار خطا نیز امکان پذیر خواهد شد. 

مدیرکل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان ادامه داد: بروز هر یک از وقایع 28 گانه نیازمند واکنش سریع و نقش بارز اجرایی معاونت درمان دانشگاه‌ها و تحلیل ریشه‌ای وقایع است، پیگیری خطاها و توجه جدی به انجام تحلیل ریشه ای خطاهای ها ثبت شده در سامانه  از جمله مطالبات اصلی ما از دانشگاه ها است.

وی در خصوص انجام بازدیدهای نظارتی توسط روسا و کارشناسان نظارت بر درمان دانشگاههای علوم پزشکی از مراکز جراحی محدود گفت: بیش از 200 بازدید در این زمینه صورت گرفته که در آنها ارزیابی اعمال جراحی مجاز، ایمنی بیمار و رعایت پروتکل های درمانی و دارویی پرخطر از نکات حائز اهمیت بوده است.

عسکری در خصوص اعتباربخشی گفت: نسل چهارم، نقشه راه ارتقاي سيستم درماني  است.در این زمینه اقدامات زیادی صورت گرفته و آموزش های پیشرفته ای به ارزیابان حرفه ای ارائه شده است.  همچنین در سامانه اعتباربخشی نیز به صورت مستمر اطلاعات و آموزش های لازم داده می شود.

عسکری اعلام کرد: از آذر ماه سال جاری برنامه اعتباربخشی 1050 بیمارستان با مشارکت دانشگاهها آغاز و  صدور تدریجی گواهینامه ها انجام می شود.  و امیدواریم تا پایان اسفند ماه سال جاری تمامی گواهی نامه های جدید براساس ارزیابی های این نسل صادر خواهد شد، اعتباربخشی مراکز جراحی محدود با انجام مطالعات بین المللی و بومی به مدت دو سال صورت گرفته و  استاندارد ها و  سنجه های اعتبار بخشی این مراکز تدوین شده است.

مدیرکل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان در خصوص افزایش ظرفیت  گردشگری سلامت و افزایش واحد پذیرش بیماران بین الملل در مراکز درمانی و همچنین شرکتهای تسهیل گر خدمات گردشگری سلامت گفت: آیین نامه ها لازم تدوین، تصویب و ابلاغ شده اند. همچنین سامانه گردشگری سلامت به منظور ثبت اسامی بیماران خارجی، جمع آوری اطلاعات و اطلاع رسانی به کلیه دانشگاهها و مراکز درمانی هدف طراحی شده و  تعرفه های دریافتی از بیماران بین الملل در مراکز درمانی به تفکیک استانها و مقایسه آن با کشورهای منطقه مورد بررسی قرار گرفته اند.

وی اظهار کرد: مجوز شرکتهای تسهیلگر از طریق سامانه صدور پروانه ها صادر می گردد. بر این اساس تاکنون بيش از صد شرکت تقاضای خود را از طریق سامانه صدور پروانه ها به دانشگاهها ارسال کرده اند كه بسرعت موافقت اصولي آنها درحال صدور است، پیش نویس آئین نامه شرکتهای استارت آپ نیز تدوین و تهیه شده  تا این شرکت ها  بتوانند به عنوان شرکت های تسهیل گر در امر گردشگری سلامت مشارکت کنند.

به گزارش وب‌دا عسکری در پايان، سامانه صدور پروانه هاي موسسات درماني را نقطه عطفي در شفافيت، سرعت بخشي ،عدالت و احترام به متقاضيان فعاليت در عرصه درمان كشور عنوان کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه