پیشنهاد واگذاری بخشی از وظایف سازمان غذا و دارو به بخش خصوصی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه‌ساز در ارتباط با طرح خدمت‌فروشی در داروخانه‌ها به‌جای کالافروشی گفت: در حال حاضر اقتصاد عمده داروخانه‌های کشور براساس فروش دارو تعریف شده است. بر این اساس داروخانه‌ها تنها با فروش دارو امورات خود را می‌گذرانند و درآمد کسب می‌‌کنند. باید بپذیریم که محدودیت داروخانه به این نوع رفتار اقتصادی اشتباه است. عمدتا در کشورهای پیشرفته دنیا ارائه خدمات را محل اصلی درآمد داروخانه‌‌ها قرار داده‌اند. 

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: وقتی درآمد اصلی داروخانه‌ها فروش دارو می‌شود و فروش لوازم بهداشتی، این فرایند متخصص داروساز را مجاب می‌‌کند تا برای کسب درآمد به خرید و فروش داروی گران‌قیمت‌تر یا فروش لوازم آرایشی بهداشتی و یا مکمل‌هایی اهتمام بورزد که ممکن است فروش آنها زیان‌آور باشد.

وی افزود: اما اگر ما مبنای خدمات داروخانه‌ها را بر ارائه خدمات به جامعه و بیماران منظور کنیم و درآمد اصلی داروخانه را بر ارائه خدمات، اطلاعات به بیماران و مردم متکی کنیم به هدف اصلی این رشته علمی و نیاز جامعه نزدیک خواهیم شد. این خدمات می‌توانند خدماتی باشند که در حوزه سلامت نیاز جامعه است و بیشتر سمت و سوی پیشگیری داشته باشند. 

شانه‌ساز گفت: امروز در دنیا داروخانه‌ها خدماتی مانند معرفی و ارائه واکسن‌ها را ارائه می‌دهند. همچنین در راستای مشاوره‌های بیماری اقدامات محسوسی دارند. خیلی از نیازهای اطلاعاتی و ابزاری بیماران دیابتی و کیت‌های شناسائی که در تشخیص سریع بیماران دیابتی مهم است، توسط داروخانه‌ها معرفی، شناسانده و ارائه می‌شود. خدمات داروخانه‌ها باید به گونه‌ای شکل‌دهی شوند که بابت ارائه آن اطلاعات، درآمد بدست بیاورند.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: تلاش براین است که با الگوگرفتن از کشورهائی که در این زمینه موفق بوده‌اند و کشورهایی که سال‌ها از داروخانه به عنوان یک پایگاه سلامت استفاده کرده‌اند، بتوانیم استفاده کنیم. انشالله در سال‌های آینده خواهیم دید که داروخانه‌ها به این رفتار اقتصادی تخصصی روی می‌آورند و به صرف تلاش برای فروش داروهای گران قیمت و مکمل‌های خارجی سعی در ارتقای اقتصاد خود نخواهند داشت، بلکه بر ارائه بهتر و بیشتر خدمات اهتمام خواهند داشت. 

وی اظهار کرد: بسیاری از اقداماتی که دولت در دست اجرا دارد، توسط بخش خصوصی و شرکت‌های فعال در این بخش قابل انجام و ارائه است، امروز تعداد زیادی فارغ‌التحصیلان متخصص در رشته‌های داروسازی و سایر رشته‌های مرتبط با پزشکی داریم که می‌توانند کارهای کارمندان دولت را انجام دهند. اینگونه هم از هزینه سنگین به دولت اجتناب می‌کنیم و هم کیفیت امور را ارتقا می‌دهیم.

به گزارش ایلنا شانه‌ساز در پایان اضافه کرد: بنابراین طبق این هدف، ما شرکت‌هایی را شناسائی و نفرات و تخصص‌های آنها را ثبت و بررسی می‌کنیم و  برمی‌شماریم که این شرکت‌ها چه تخصص‌هایی و چه امکاناتی از جمله ابزار‌های مورد نیاز سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری را باید داشته باشند و همچنین چارچوب قانونی شرکت‌ها را مشخص می‌کنیم، تا هیچ تداخل منافعی وجود نداشته باشد، پس از آن می‌شود، خیلی از خدماتی که امروز در سازمان غذا و دارو و معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌ها انجام می دهیم را به بخش خصوصی واگذار کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه