تا پایان سال تمامی مطب‌ها تحت پوشش نسخه‌نویسی الکترونیکی خواهند رفت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در سفر به سمنان، در آیین آغاز ساخت فاز آموزشی و سالن کنفرانس بیمارستان معتمدی گرمسار، ضمن گرامیداشت و عرض تسلیت به مناسبت ایّام سوگواری سالار شهیدان و درود به روح پاک شهدای انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ما در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی، دستاوردهای عظیمی در عرصه نظام سلامت به دست آوریم، برای مثال، کاهش مرگ و میر کودکان، کاهش مرگ و میر زنان، پوشش واکسیناسیون، توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت، افزایش تعداد دانشگاه های علوم پزشکی کشور و فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و  بی نیاز شدن برای اعزام بیمار به خارج از مرزهای کشور، از جمله دستاوردهای بسیار ارزشمند ما در سه چهار دهه اخیر است.  
 
وزیر بهداشت  ادامه داد: در دولت تدبیر و امید، خوشبختانه با نگاهی که رییس جمهور بر اولویت بخش سلامت داشت، طرح تحول نظام سلامت به شکل قابل توجهی مورد حمایت قرار گرفت و از اعتبارات کشور، حداقل ۳ درصد از GDP کشور بیشتر به بخش سلامت تعلق گرفت. در دولت تدبیر و امید، در زمینه کاهش پرداخت از جیب بیماران، ماندگاری نیروی پزشکی و پیراپزشکی در نقاط محروم، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و اصلاح هتلینگ مراکز بهداشتی درمانی، کارهای بسیار ارزشمند و ویژه را دوستان ما انجام دادند و بنده نیز به عنوان یک سرباز، در سازمان برنامه و بودجه توفیق پشتیبانی این حرکت را از نظر مالی و اقتصادی داشتم.
 
وی افزود: اجرای طرح تحول نظام سلامت نیازمند مقدماتی بود، پرونده الکترونیک سلامت، سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی، از الزامات و مقدمات موردنیاز برای اجرای این طرح بزرگ ملی بود که در برنامه پنجم و برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته بود. زمانیکه که به وزارت بهداشت ورود کردیم، اولین کاری که انجام دادیم، این بود که پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان ریل اصلی عبور سیستم ارجاع و پزشکی خانواده و اجرای راهنماهای بالینی، مورد توجه قرار دهیم و خوشبختانه با همت همکاران ما در سراسر کشور و همدلی که با یکدیگر داشتند و لطف پروردگار که اصلی ترین عامل محرکه همه توفیقات است، پرونده الکترونیک سلامت را اجرایی کردیم. گام بعدی ما قبل از اجرا شدن سیستم ارجاع و پزشکی خانواده که قطعا تا پایان سال جاری قسمت عمده‌ای از آن را اجرا کرده و تا نیمه اول سال 99  کل کشور را تحت پوشش خواهیم برد، نسخه نویسی الکترونیک است. 
 
نمکی گفت: این روزها زمزمه هایی از بعضي رسانه ها و یا بعضی از کسانی که می خواهند بگویند، از قافله عقب نبوده ایم، می شنویم و بعداز اینکه ما نورافکن هایی را روشن کردیم، آنها به دنبال روشنگری اند. بعد از اینکه ما از ناهنجاری های درون سازمان غذا و دارو و از مشکلاتی که در اثر ولنگاری نظام اقتصاد سلامت ایجاد شده بود، حرف زدیم، تازه عده ای از عزیزان بیدار شدند و دوربین هایشان را برداشتند و با نگاهی فرار به جلو، شروع به روشنگری همراه با غوغاسالاری کردند. البته ما از این همراهی ها استقبال می کنیم، اما نه با ایجاد همهمه و غوغاسالاری و به شکلی که عده ای تصور کنند این خواب طولانی در غار اصحاب کهف را می توان با یکسری کارهای ژورنالیستی جبران کرد و یا درصدد ایجاد مغلطه ای بودند که ما به عقب برگردیم. بارها گفته ایم که ماشین ما دنده عقب ندارد.
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: ما به فرمایش مقام معظم رهبری و دستور اکید رییس جمهور، ایستاده ‌ایم تا از صنعت دارویی داخلی حمایت کنیم و اجازه ندهیم برند خارجی وارد کشور شده و تولید داخل را لگدمال کند. عده ای قصد دارند با روشنگری بفهمانند که داروهای داخلی، کیفیت ندارند و با غوغاسالاری ما را به زانو زدن در مقابل واردات دارو مجبور کنند. اما امکان ندارد از این اتفاق، بتوانند بهره ای ببرند، باید تاکید کنم که وزارت بهداشت سیاست حمایت از تولید داخل را به هیچ قیمتی کنار نخواهد گذاشت و با هیچگونه غوغاسالاری به تله های رانش و کشش بعضی از جریانات نخواهد افتاد.

وی اظهار کرد: ما خبر داریم که حجم انبوه واردات چگونه به صورت سازمان یافته و توسط چه کسانی مدیریت می شود. تصور کنید که وقتی 3 درصد از داروهای وارداتی یک و سه دهم میلیارد دلار ارز را می بلعید و ۹۷ درصد از داروهای تولید داخل حدود 550 تا 600 میلیون دلار ارز به خود اختصاص داده بود، بنده به عنوان کسی که نه فقط می خواهد فساد ستیزی کند، بلکه به عنوان کسی که اقتصاد سلامت را بلد است، عرض می کنم که اگر روزی این گردونه واگشت و صنعت داخلی با شکست و فروپاشی مواجه شد، باید بیش از 40 میلیارد دلار برای واردات دارو خرج کرد. 
 
نمکی اضافه کرد: از طرف دیگر، سهم دارو در GDP، حدود ۱.۲ درصد است که در پیشرفته ترین کشورهای دنیا این میزان ۰.۶ تا ۰.۷ درصد، یعنی تقریبا نصف سهم دارو از GDP در کشور ما است. اما چگونه می توان این امر را مدیریت کرد، اینکه به جای داروی وارداتی با ده برابر قیمت، با کمک شرکت های دانش بنیان و با کمک مجموعه کارخانه‌ های داروسازی غیور کشور، دارویی را با همان کیفیت و با قیمت یک پنجم تا یک دهم به دست مردم برسانیم و این کار را با اقتصادی منطقی تر و با کیفیتی مناسب و در خور شأن نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم. راهی جز این هم نداریم. با هیچ غوغاسالاری هم دنده عقب نخواهیم رفت. یقین دارم تمام رسانه هایی که عرق ملی دارند، در حمایت از این پدیده به عنوان یک رسالت ملی، ما را همراهی خواهند کرد.

وزیر بهداشت درخصوص پرونده الکترونیک سلامت و نسخه نویسی الکترونیک، گفت: اگر بخواهیم پدیده ناصرخسرو و دفترچه بیمه های اجاره ای را جمع آوری کنیم، تنها راه حل، اجرای نسخه نویسی الکترونیک و جمع کردن دفترچه از دست مردم است. در این زمینه غوغاسالاری راه انداخته اند که به عقب برگردیم، باید بگویم در این مورد هم به عقب برنمی گردیم. تا پایان آبان ماه سال جاری، تمام داروخانه‌ها از نظر زیرساختی، تحت پوشش نسخه نویسی الکترونیک قرار گرفته و تا پایان سال نیز تمامی مطب ها تحت پوشش نسخه نویسی الکترونیکی خواهند رفت، در این زمینه با سازمان نظام پزشکی، سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت به صورت هفتگی جلسه داریم و به عنوان یک رسالت ملی و به عنوان یک کار ماندگار که ز باد و زطوفان نیابد گزند، این کار را در وزارت بهداشت نهادینه خواهیم کرد.
 
وی یادآور شد: 30 سال قبل که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم در شورای معاونین، موضوع ناصرخسرو مطرح شد، مبنی براینکه جریانی به نام ناصرخسرو خون مردم را می مکد، در آن زمان، آقای فلاحیان وزیر اطلاعات بود و به او گفتیم که کمک کنید، رسیدگی به ناصرخسرو وظیفه وزیر بهداشت نیست. در مملکتی که منافق و تروریست در دورترین نقطه مملکت قلع و قمع می شوند، چرا هنوز نتوانسته ایم ناصر خسرو را قلع و قمع کنیم؟ در حال حاضر در زمینه حل معضل ناصرخسرو تامرحله ای پیش رفتیم و باز به عقب برگشتیم.
 
نمکی تاکید کرد: جمع کردن ناصرخسروها فقط از طریق هوشمندسازی نظام سلامت و هوشمندسازی نظام سلامت نیز از طریق ایجاد سامانه های هوشمند و به کارگیری افراد پاک دست پشت این سامانه ‌ها میسر می شود. ما نباید کامپیوتر و ماشین حساب را به دست افراد ناسالم دهیم، یعنی دزدی را نباید ساماندهی کنیم، بلکه سامانه را باید به پاکیزگانی بسپاریم که قلب شان برای آینده مملکت می تپد. درحال حاضر، ما هر دو کار را آغاز کردیم و درون مجموعه را پاکیزه می کنیم و درعین حال، مشکلات سامانه را برطرف می کنیم. در سامانه ای به نام تی تک که پرونده‌ های آن را به قوه قضاییه فرستاده ایم، افرادی پشت سیستم بودند که به جای پودر کاکائو و نارگیل، واردات داروی قاچاق و آمپول بدنسازی را تایید می کردند، در این مورد، افراد پاک دست را جایگزین کردیم و در عین حال، مشکلات و ایرادات این سامانه را رفع می کنیم. مبارزه در این دو عرصه برای وزیر بهداشت کاری بس توان فرسا است. البته چون با عشق درآمیخته، شدنی است.
 
وزیر بهداشت با اشاره به سفر به پاوه و حضور در آرامگاه شهدای مرصاد، گفت: زمانی که در مزار شهدای مرصاد حضور پیدا کردم، گفتم؛ شما شهید شدید که ما دزدی کنیم؟ شما با قطعه قطعه شدن بدن هایتان از مرزها پاسداری کردید و آن را تحویل ما دادید که چپاول کنیم؟ و اعتماد خانواده شهدا را به خودمان کم کنیم؟ دلیل اینکه خدمتگذار مخلصی به آب و آتش زند و به عشق اهل بیت، به عشق ملت و به جهت پاسداری از خون شهدا و به دلیل اینکه ثابت کند که نظام جمهوری اسلامی جای دزدی و فساد نیست، فقط نور عشقی است که همه ما را گرم نگه می دارد و تردید ندارم که خداوند به گام هایی که در راه اعتلای این نظام که با خون شهدا محفوظ مانده، برکت، همت، غیرت و شجاعت بیشتری خواهد داد.
 
وی افزود: در فاز دوم طرح تحول سلامت تغییر رویکردها و سیاست ها را دنبال خواهیم کرد، این تغییر رویکردها شامل اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی بر بستری است، در کشور ما 30 درصد از جمعیت بالای 30 سال مبتلا به فشارخون هستند، و نیمی از این 30 درصد، از فشار خون خود خبر ندارند. این موضوع ما را برآن داشت که این قاتل خاموش را دریابیم و طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را راه انداری کنیم که یکی از مناطقی که در این زمینه بسیار موفق کار کرد، استان سمنان بود.
 
نمکی تصریح کرد: در این طرح 2 میلیون و 700 هزار مورد جدید پرفشاری خون و حدود 10 میلیون مورد قبل از ابتلا به فشارخون بالا شناسایی شد، یعنی در این بسیج، 13 میلیون جمعیت تحت خطر را شناسایی و تحت پوشش آموزش های لازم قرار دادیم، این افراد زندگی سالمی خواهند داشت که به تخت های ICU و CCU در آینده نیاز پیدا نخواهند کرد.
 
به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: اقدام بعدی ما جامعه محور کردن نظام سلامت است که از مهرماه طرح خود مراقبتی و هر خانه یک پایگاه سلامت را اجرا خواهیم کرد، قصد داریم 20 میلیون نفر از دل خانواده ها به عنوان سفیران سلامت و سلامت یاران انتخاب کرده و آموزش دهیم تا در پیشگیری و درمان های اولیه و توانبخشی به ما کمک کنند. می خواهیم سلامت را درون خانواده ها ببریم و آن زمان است که به قول فردوسی، می توان گفت، "ز باد و ز طوفان نیابد گزند".

پایان پیام/

مطالب مشابه