فهرست داروهای مشمول ممنوعیت واردات، قابل افزایش است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه ساز با بیان اینکه 97 درصد داروهای مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، اظهار کرد: نگرانی خاصی در حوزه تامین دارو نداریم و فکر نمی‌کنیم مشکلی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد شود چرا که بیشترین تکیه ما در تامین داروی مورد نیاز کشور بر توان صنعت داخلی است.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: مشابه 2 درصد از داروهایی وارداتی نیز در داخل تولید می‌شود، با توجه به مشکلاتی که در زمینه تامین ارز وجود دارد، برنامه ما این است که واردات داروهای مشابه تولید داخل ممنوع شده و بر توان داخلی و تولید اقلام مورد نیازمان در کشور تمرکز کنیم.

وی افزود: ۳ درصد داروی وارداتی در سال گذشته، ۱.۴ میلیارد دلار ارزبری داشته است، این درحالی است که برای ۹۷ درصد داروی تولید داخل ۶۵۰ میلیون دلار ارز هزینه کرده‌ایم. در نتیجه واضح است که تمرکز بر تولید داخل از طرفی باعث صرفه جویی ارزی و از طرف دیگر باعث رشد اقتصاد کشور می‌شود.

شانه‌ساز گفت: تولید مواد اولیه دارویی را در اولویت برنامه‌های پژوهشی و تولیدی خود قرار داده ایم تا از این طریق، هم ارزبری کمتری داشته و هم در حوزه صادرات دارو حرف‌های بیشتری برای گفتن خواهیم داشت. در عین حال از خام‌فروشی نیز جلوگیری کرده و بستر اشتغال نیروهای نخبه را نیز فراهم می‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ظرفیت ‌های داروسازی کشور تصریح کرد: ۱۲۰ کارخانه داروسازی فعال، ۷۰ کارخانه مواد اولیه دارویی و 62 شرکت توزیع و پخش سراسری داریم که دارو را با سرعت و قیمت یکسان در کشور توزیع می‌‌کنند، بنابراین رونق گرفتن بیشتر تولید، باعث رشد این بخش ها خواهد شد.

وی اظهار کرد: اگرچه واردات دارو به دلیل پیشرفت تکنولوژی ورود داروهای جدید به بازار دارویی در دنیا اجتناب ناپذیر است و تقریبا تمام کشورهای دنیا بحث واردات دارو را دنبال می کنند اما این توان در کشور وجود دارد که هر داروی مورد نیاز کشور که تولید آن توجیه اقتصادی داشته باشد را طی 2 سال تولید کنیم و با شیب منطقی به سمت خودکفایی بیشتر در تامین داروی مورد نیاز مردم پیش برویم با این سیاست، محدودیت واردات اقلام دارویی که توان تامین نیاز داخل را داشته باشند را نیز دنبال می‌کنیم.

به گزارش فارس شانه‌ساز در پایان اضافه کرد: نظارت‌ها و کنترل‌‌ها چه در بحث کیفیت و چه قیمت‌‌گذاری دارو سخت‌ گیرانه و براساس استانداردهای بین‌المللی صورت می‌گیرد و بیماران می‌توانند با خیال آسوده از داروهای تولید داخل استفاده کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه