توزیع متادون در داروخانه‌ها؛ عوارض این طرح چیست؟
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جواد مولایی درباره مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در زمینه توزیع متادون در داروخانه‌ها اظهار کرد: بر اساس نامه ریاست جمهوری و ستاد مبارزه با مواد مخدر داروهای ترک اعتیاد مانند متادون باید از طریق داروخانه‌ها در سراسر کشور توزیع شود و به فروش رسد.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: باید توجه داشت که این مصوبه مشکلات زیادی را برای مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های ترک اعتیاد ایجاد می‌کند و سازمان نظام پزشکی و حتی مجلس مخالف توزیع داروهای ترک اعتیاد مانند متادون در داروخانه‌ها هستند زیرا در کلینیک‌های ترک اعتیاد دوز داروی افراد معتاد مشخص است و تجویز دارو زیر نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه انجام می‌گیرد.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته توزیع داروی ترک اعتیاد در کلینیک‌های ویژه صورت می‌گیرد و توزیع داروی معتادان در داروخانه‌ها باعث ایجاد یک بی‌نظمی می‌شود، در داروخانه‌ها متخصصان و کارشناسان حوزه اعتیاد حضور ندارند و نظارتی روی میزان دوز داروهای معتادان وجود ندارد به همین دلیل ممکن است این مسئله باعث بروز مشکلاتی برای افراد شود.

مولایی گفت: در کلینیک‌های ویژه ترک اعتیاد به صورت دوره‌ای آزمایش‌های HIV، هپاتیت و مشکلات کبدی از معتادان در حال ترک گرفته می شود و در صورت توزیع داروهای ترک اعتیاد در داروخانه‌ها دیگر چکاپ دوره‌ای انجام نمی‌گیرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی در پایان اضافه کرد: قرار است جلسه‌ مجددی با ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه توزیع داروهای ترک اعتیاد مانند متادون در کلینیک‌ها انجام شود تا به نتایج قابل قبولی در این زمینه دست پیدا کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه