درخصوص تصمیم توزیع متادون در داروخانه‌ها تابع وزارت بهداشت هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اسکندر مومنی در حاشیه همایش فصلی دبیران شوراهای مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور در جمع خبرنگاران نیز گفت: رویکردهای ستاد مبارزه با مواد مخدر مقابله، درمان، کاهش آسیب، پیشگیری و صیانت اجتماعی است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: طرح یاریگران زندگی در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور رییس جمهور تصویب شد. ایشان نیز روی این طرح که تمرکز بر اقدامات پیشگیری دارد، تاکید کردند، طرح یاریگران زندگی شامل همه گروه‌های مرجع است، با توجه به نقش تعیین کننده آموزش و پرورش، اولویت اصلی ما نیز با آموزش و پرورش است و در این زمینه تفاهم نامه کلی  به عمل آمد و توافق نامه اجرایی نیز نوشته شد تا شاخص‌ها تعیین شود.

وی افزود: در منطقه ای هستیم که تحولات در آن شگرف است، کشت مواد مخدر در افغانستان طی دو دهه ۵۰برابر شده است و هر روز مواد مخدر صنعتی جدیدی وارد می‌شود به طور مثال لابراتوارهای متعددی در افغانستان در سال جاری ایجاد شده است و افزایش ورود شیشه را داریم لذا باید در کنار درمان و مقابله، موضوع پیشگیری و اقدامات صیانت اجتماعی را در اولویت قرار دهیم.

مومنی گفت: باتوجه به اینکه شیوع اعتیاد در جمعیت کارگران و مراکز صنعتی نیز وجود دارد این موضوع در اولویت است که در گام بعدی آن را انجام دهیم. به موازات حرکت و تلاش با نهادهای فرهنگ ساز، گروه‌های مرجع و تشکلهای مختلف را نیز در برنامه داریم، طی ۱۰ سال گذشته به طور میانگین سالانه ۵ درصد افزایش شیوع مواد مخدر را داشته‌ایم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: قوانین باید روزآمد شوند، تحولات حوزه مواد مخدر به دلیل اینکه یکی از تجارتهای سیاه بزرگ در دنیاست، باید قوانین را نیز به تناسب شرایط و رویکردهای خود تغییر دهیم. قوانین خوب و جامع طی مراحل زمان نیاز به روز آمدی دارند و حوزه مواد مخدر نیز به همین صورت است.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از دنیا مبارزه می‌کند. نگاه جمهوری اسلامی ایران این است که امنیت را یکپارچه می‌بیند و تفاوتی قائل نیست برای امنیت خود و کشورهای دیگر؛ نگاه ایران به یک اندازه است و در همین راه شهید می‌دهیم، اما متاسفانه آنها به مسئولیت خود واقف نیستند و جز تقدیر و تشکر زبانی کار دیگر انجام نمی دهند.

به گزارش ایسنا مومنی در پایان درباره توزیع متادون در داروخانه‌ها نیز گفت: به طور حتم بهترین تصمیم در این زمینه گرفته می‌شود. ستاد مبارزه با مواد مخدر مجموعه‌ای از نهادهای موثر است و کمیته تخصصی در این زمینه نیز وزارت بهداشت و درمان است، وزارت بهداشت در خصوص توزیع متادون به هر جمع بندی که برسد ما هم درباره آن هیچ حرفی نخواهیم داشت. قرار است در جلسه آینده ستاد کمیته درمان از نمایندگان بخش‌های مختلف دعوت شود و به هر نتیجه ای که رسیدیم طبق آن عمل می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه