تمام واکسن‌های موجود در داروخانه‌ها مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدمهدی گویا در خصوص اینکه با توجه به موجود بودن چندین برند مختلف واکسن در داروخانه‌ها وزارت بهداشت کدام نوع واکسن را برای استفاده پیشنهاد می‌کند، اظهار داشت: تمام واکسن‌های موجود در داروخانه‌ها تأییدیه سازمان جهانی بهداشت را کسب کرده‌اند و از کیفیت لازم برخوردار هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که این واکسن‌ها به دو دسته 3 ظرفیتی و 4 ظرفیتی تقسیم‌بندی می‌شوند، واکسن‌های 4 ظرفیتی قوی‌تر هستند و برای جامعه هدف حساس‌تر استفاده می‌شود و به افرادی که بدن آنها مقاوم‌تر بوده و حساسیت کمتری دارند استفاده از واکسن‌های 3 ظرفیتی توصیه می‌شود.

وی افزود: وزارت بهداشت برای تیم‌ها و افراد شاغل در بیمارستان‌ها از جمله پرستاران، پزشکان که در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا قرار دارند استفاده از واکسن‌های 4 ظرفیتی را توصیه می‌کند و این افراد را تحت پوشش قرار می‌دهد تا در برابر انواع ویروس‌ها مقاوم باشند، واکسن 3 ظرفیتی نیز مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت هستند، گفت: خوشبختانه سازمان غذا و دارو در زمینه واکسن حساسیت‌های لازم را به کار گرفته و بهترین انتخاب را داشته است.

به گزارش فارس گویا در پایان گفت: تزریق واکسن به عموم مردم توصیه نمی‌شود بلکه وزارت بهداشت توصیه می‌کند افرادی که در معرض ابتلا به آنفولانزا قرار دارند از واکسن استفاده کنند. منعی برای استفاده از واکسن وجود ندارد اما در این زمینه باید اولویت‌بندی ایجاد شود،  افراد بالای سن 60 سال، افرادی که به بیماری‌های قلبی، عروقی، نارسایی کلیه، نارسایی کبد، دیابت کنترل نشده و افرادی که تحت درمان سرطان قرار دارند در اولویت تزریق واکسن آنفولانزا هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه