در فصل گرما هیچ‌گونه مورد ابتلا به بیماری وبا وجود نداشته است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد مهدی گویا افزود: انجام اقدامات بین بخشی مجموعه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاری سازمان آب و فاضلاب باعث شد در فصل گرمای امسال هیچ مورد ابتلا به وبا بین هموطنان وجود نداشته باشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت ادامه داد: سطح آگاهی مردم در زمینه رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بالا رفته و به هشدارها و توصیه های کارشناسان بهداشت و پزشکان درباره راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری وبا توجه کردند، وبا یکی از بیماریهای واگیر عفونی بوده که عامل بیماریزایی آن یک باکتری به نام ویبریو کلرا است و این بیماری در اثر سم تولید شده از این باکتری که در روده کوچک تکثیر می‌یابد، بروز پیدا می‌کند.

وی در پایان افزود: عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آب‌های زیر زمینی آن بالاست، بیشتر شایع بوده و از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است، وبا یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بیماری‌های همه‌گیر در جهان است و همه گیری آن با مصرف آب و غذای ناسالم، شرایط ناسالم بهداشتی، بهسازی نامطلوب محیط و شرایط زندگی شلوغ و پرجمعیت، ارتباط دارد. ‌

به گزارش ایرنا، وبا از بیماری‌های عفونی قدیمی است که تاکنون هفت مورد پاندمی "همه گیری" در جهان ایجاد کرده است. ۶ پاندمی اولیه وبا که از قرن ۱۹ آغاز شده و تا قرن ۲۰ ادامه داشته، از نوع کلاسیک بوده است. آخرین اپیدمی وبا در جهان به سال ۱۹۹۲ میلادی بازمی‌گردد که در بنگلادش و جنوب آسیا افراد بسیاری به این بیماری مبتلا شدند.

آخرین پاندمی وبا در سال ۱۹۶۱ میلادی و از نوع جدید التور بود. شناسایی التور به سال‌های دور برمی‌گردد، ولی بروز آن در سال ۱۹۶۱ و در آخرین پاندمی وبا بوده است، وبا از بیماری‌های بومی ایران محسوب می‌شود و نزدیک به ۴۰ سال است که در کشور ما وجود دارد، به طوری که قانون مصوب سال ۱۳۲۲ مجلس ایران، پزشکان را ملزم کرد تا در صورت مواجهه با این بیماری موارد را فورا گزارش کنند.

وبا یک بیماری اسهالی حاد و آبکی است که از طریق آب و غذای آلوده به انسان منتقل می‌شود، عامل آن یک باکتری به نام ویبلیوکلراست که در آب‌های سطحی و فاضلابها وجود دارد.  کسی که به وبا مبتلا می‌شود مدفوع و آب محیط را آلوده می‌کند و افراد دیگری نیز به بیماری مبتلا می شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه