اطلاع‌رسانی در زمینه پیشگیری از ایدز در کشور کافی نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مینو محرز اظهار داشت: مرکز درمانی امام خمینی (ره) یکی از پیشرفته‌ترین مراکز درمانی منطقه بوده که در حال حاضر از 1300 تخت بیمارستانی برخوردار است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: این بیمارستان دارای بخش‌های تحقیقاتی، آموزشی و درمانی است که از ابتدا با 500 تخت راه‌اندازی شد و در حال حاضر با افزایش چشمگیر تعداد تخت‌های بیمارستانی مواجه بوده‌ایم، یکی از بخش‌های تحقیقاتی و درمانی که موفقیت‌های چشمگیری را طی سال‌های اخیر کسب کرده بخش تحقیقات HIV بوده است به طوری که ماهانه 700 بیمار از سراسر ایران برای درمان به این مرکز مراجعه می‌کنند.

وی افزود: کشور ایران در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از جایگاه بسیار مناسبی برخوردار است و حرف اول را می‌زند،‌ در اجرای زیرساخت‌ها نیز ما تقریباً از تمام کشورها جلوتر هستیم، متأسفانه در این منطقه شاهد افزایش ایدز هستیم و هنوز نتوانسته‌ایم مانند برخی از کشورهای پیشرفته این بیماری را کنترل کنیم.

محرز گفت: در حال حاضر 200 مرکز مشاوره و درمان ایدز در کشور در حال فعالیت هستند و ما از طریق این مراکز بیماران را شناسایی کرده و خدمات را به آنها ارائه می‌دهیم، باید توجه داشته باشیم که ارائه هر گونه خدمات در این مراکز به بیماران به صورت رایگان انجام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران در خصوص برنامه‌های این مرکز برای ارائه آموزش‌های مراقبتی و پیشگیری به افراد جامعه توضیح داد: در راستای ارائه آموزش و پیشگیری باشگاه مثبت در این مرکز راه‌اندازی شد تا با برگزاری کلاس‌های مختلف بتوانیم آموزش‌های لازم را به افراد جامعه ارائه دهیم، ما این آمادگی را داریم که هر نوع آموزش همگانی و تخصصی را به افراد جامعه و گروه‌های نیازمند ارائه دهیم به دلیل اینکه این مرکز از امکانات تخصصی بسیار خوبی برخوردار است. همچنین لازم است تا از ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی در زمینه آموزش‌های ایدز استفاده شود.

وی در خصوص آمار افراد شناسایی شده اظهار کرد: تحقیقات ما نشان می‌دهد که حدود 30 هزار نفر از افراد جامعه HIV مثبت هستند و حدود 60 هزار نفر دیگر به صورت تخمینی امکان ابتلا به ایدز را دارند که هنوز ما نتوانسته‌ایم آنها را شناسایی کنیم، طی سال‌های قبل مقام معظم رهبری و مراجع تقلید در زمینه ارائه روش‌های پیشگیری و درمانی برای مبتلایان به ایدز دستورات لازم را صادر کرده‌اند، این دستورات در راستای پیشگیری از بروز اپیدمی در جامعه صادر شده است و خوشبختانه هیچ نوع محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

محرز خاطرنشان کرد: تمام داروها و خدمات درمانی به بیماران HIV به صورت رایگان ارائه می‌شود، در حال حاضر هیچ‌گونه کمبودی در زمینه این داروها وجود ندارد اما مشکل اینجاست که اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از ایدز در کشور کافی نیست.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران تصریح کرد: تماس جنسی نامطمئن مادر آلوده شده به ویروس HIV و استفاده از سرنگ مشترک در معتادین از جمله روش‌های انتقال ایدز به شمار می‌رود اما توجه داشته باشید که مادر باردار مبتلا به ایدز در صورت رعایت کردن نکات ایمنی و مصرف برخی از داروها می‌تواند فرزند سالمی را متولد کند، معمولاً ایدز از طریق مادران باردار به دو روش شیردهی و هنگام زایمان به فرزند منتقل می‌شود که اگر مادر داروهای مناسبی را قبل از زایمان مصرف کرده باشد و از شیر دادن به کودک بپرهیزد فرزندش زندگی معمولی را خواهد داشت و به این بیماری مبتلا نمی‌شود، در همین راستا وزارت بهداشت تمام داروها و شیر خشک مورد نیاز مادران مبتلا به ایدز را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهد.

وی در خصوص ارائه خدمات درمانی به بیماران خارجی که ساکن ایران هستند، توضیح داد: تمام افراد شناسایی شده مبتلا به ایدز حتی اگر غیرایرانی و ساکن ایران باشند نیز از خدمات رایگان درمانی بهره‌مند خواهند شد و داروهای آنها با وجود هزینه‌بر بودن به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس محرز در پایان در خصوص برخی از جوسازی‌های عوامل بیگانه در زمینه کمبود یا در دسترس نبودن داروهای بیماران مبتلا به HIV توضیح داد: برخی از افراد فعال حاضر در رسانه‌های خارجی اعلام کردند که داروهای تاریخ مصرف گذشته در اختیار بیماران HIV قرار گرفته است تا از این طریق نگرانی این بیماران را فراهم کند اما باید اعلام کنم که این موضوع صحت ندارد و در حال حاضر نه تنها با کمبود دارو مواجه نیستیم بلکه داروهای این بیماران تا یک سال پس از پایان تاریخ انقضا قابل مصرف هستند. همچنین سری جدید داروها از آبان ماه توزیع خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه