نیمی از سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌ها مربوط به ایمنی بیمار است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی بیمار در بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: قسمت اعظم این سنجه‌ها فرآیندی است هزینه‌ای و با اصلاح فرآیندها در مراکزی که ایمنی بیمار پایین باشد، قابل حصول است در واقع بیش از ۵۰ درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌های کشور مربوط به ایمنی بیمار است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: به زودی با تمهیداتی، دریافتی حقوق پرسنل درمان و کادر بیمارستان‌ها متاثر از اعتباربخشی‌ها انجام خواهد شد و اقدام در این راستا در دستور کار معاونت درمان قرار دارد، همچنین کاهش ایمنی ناشی از خطاهای پزشکی در سه زمینه تجویز دارویی، عفونت‌های بیمارستانی و فرآورده‌های خونی است.

وی با اشاره به اینکه فعل و انفعالات روی داده در بدن بیمار سیال و مداخلات درمانی مکانیکال هستند، گفت: بنابراین خطاهای پزشکی اجتناب ناپذیر است ولی مهم اینست که این خطاها شناخته و گزارش شوند تا بتوان از رویداد آنها برای آینده پیشگیری کرد، به نظر می رسد مهم ترین بخش کار برای ارتقای ایمنی بیمار گزارش درست همین خطاهاست تا بتوان بر اساس آنها به قضاوت درستی رسید و برای کاهش خطاها برنامه ریزی کرد.

جان بابایی گفت: مراکزی که این خطاها را گزارش نکنند در اعتبارسنجی‌ها لحاظ می شوند و مدیرانی که ۴۸ ساعت بعد از گزارش خطا اقدامی در جهت مداخله انجام ندهند بازخواست می شوند، همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها باید هوشیار باشند که علت‌یابی خطاها مهم است. ایمنی، حق طبیعی بیمار است و از سال گذشته شتاب برنامه‌ها و اقداماتی که از دهه قبل در جهت ارتقای ایمنی بیمار انجام شده است، افزایش یافته است.  

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: خوشبختانه در طرح تحول سلامت، ارتقای امکانات رفاهی بیمارستان ها روند افزایشی پیدا کرد و جزو حقوق بیمار محسوب شد، زیرساخت ها و تغییراتی که در این راستا باید انجام شود مهم هستند و توجه به وضعیت اتاق عمل‌ها، پسماندها، استریل لوازم، کاهش بستری‌های غیرضروری و طولانی، تداخلات دارویی، کاهش تجویز آنتی بیوتیک‌ها و کورتون‌ها باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: آموزش کادر بیمارستانی در راستای درک مفاهیم ایمنی بیمار و به کار بستن شاخصه‌های آن‌ بسیار مهم است. انجام پژوهش در زمینه ایمنی بیمار در دانشگاه‌ها و به کار بستن داده‌های این پژوهش ها در بیمارستان‌ها به ارتقای ایمنی کمک شایانی می کند، قسمت زیادی از عفونت‌های بیمارستانی مربوط به بخش‌های ویژه در بیمارستان‌هاست که با رعایت دستورالعمل‌ها و کدهای کاهش میزان بستری، می توان عفونت‌ها را کنترل کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه