درمان معتادان در مراکز ترک اعتیاد و زیر نظر پزشک ادامه پیدا کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حیدرعلی عابدی در رابطه با نحوه توزیع متادون در مراکز ترک اعتیاد و درمان معتادان، گفت: افرادی که به عنوان درمانگر در مراکز ترک اعتیاد فعالیت می‌کنند، تعرفه‌ای به صورت ثابت و ماهانه دریافت می‌کنند و بیماران نیز بیش از 15 بار در ماه به این پزشکان مراجعه می‌کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: بیماران نمی‌توانند متادون خود را از داروخانه دریافت کنند، اگر متادون به خود بیمار داده شود ممکن است دوز دارو را رعایت نکرده و تعدادی زیادی از آنها را در یک روز مصرف کنند، بنابراین برای دریافت سهمیه داوریی مورد نظر پزشکان  باید به صورت روزانه به این مراکز مراجعه کنند، هنگامی که بیماران برای ترک اعتیاد به پزشک مراجعه می‌کنند، علاوه بر دریافت سهمیه روزانه متادون، رفتار درمانی شده و خانواده آنها نیز تحت مشاوره قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به نکات مثبت روش فعلی درمان معتادان، تاکید کرد: در این روش به جهت اینکه متادون خارج از دوز تعیین شده مصرف نشود در اختیار بیمار قرار نمی‌گیرد، همچنین خود و خانواده‌اش در طول ماه تحت مشاوره قرار می‌گیرند در این صورت بیمار احساس نظارت کرده و همکاری بهتری می‌کند.
 
عابدی با اشاره به تصمیم اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت مبنی بر توزیع متادون در داروخانه‌های معین گفت: معایب روش فعلی درمان معتادان در مراکز ترک اعتیاد باید با کار پژوهشی مشخص شده و برای رفع مشکلات روش بهتری به کار گرفته شود. اما اینکه بخواهیم متادون را بدون در نظر گرفتن فرآیند‌های پزشکی فعلی در اختیار داروخانه‌ها قرار بدهیم، کار راخراب‌تر و مشکلات را عمیق‌تر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت اینن ماینده مردم در مجلس دهم در پایان در توصیه‌ای به وزارت بهداشت و درمان، اظهار کرد: درمان معتادان در مراکز ترک اعتیاد و زیر نظر پزشک ادامه پیدا کند تا زمانی که با کار مطالعاتی روش بهتری جایگزین شود، همچنین تاکید می‌کنم مزایای روش فعلی بیشتر از توزیع متادون در داورخانه‌ها است.

پایان پیام/

مطالب مشابه