ضرورت تشخیص اختلالات ساختاری قلب جنین با استفده از اکو قلب
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهناز مرادی، روز پنج شنبه در حاشیه کنفرانس یک روزه اکوی قلب جنین که در مرکز همایش های پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس یک روزه، آشنایی همکاران رادیولوژیست با آنومالی های قلبی دوره جنینی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از آنومالی های قلبی جنین به عنوان یکی از شایع ترین آنومالی های دوره جنینی نام برد و افزود: ۵۰ درصد این موارد بعد از تولد تشخیص داده می شود و در نتیجه مشکلاتی برای دوران بارداری مادر به وجود می آید.

وی بر اهمیت تشخیص زودهنگام اختلالات ساختاری قلب جنین تا قبل از ۱۹ هفتگی دوران بارداری مادر تاکید کرد و افزود: چون تا این دوره ساختار قلب جنین به طور کامل شکل نگرفته است، امکان صدور مجوز قانونی سقط وجود دارد و بعد از آن، پزشک نمی تواند این مجوز را صادر کند، تولد نوزاد با این عارضه می تواند مشکلاتی برای او ایجاد کند، در مواردی هم جنین با چنین عارضه ای قبل از پایان دوران بارداری مادر، فوت می کند. 

به گزارش مهر مرادی در پایان با اشاره به اهمیت انجام اکوی قلب جنین در دو نوبت توسط اکو کاردیوگرافیست گفت: این عارضه دو درصد از آنومالی های قلبی دوره جنینی را شامل می شود. به عبارتی، از هر ۱۰۰ جنین، دو جنین با چنین عارضه ای مواجه می شوند که مواردی از آنها مادرزادی است. 

پایان پیام/

مطالب مشابه