تمامی گایدلاین‌های دارویی از طریق سامانه تائید دارو اجرا می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نوشین جزایری اظهار کرد: سامانه تائید خدمات و تائید دارو از مرداد سال ۹۴ فعالیت خود را آغاز و به تدریج گستره خدمات ارائه شده در آن به خدمات پاراکلینیک، محلول‌های دیالیز صفاقی، خدمت همودیالیز و ... توسعه یافته است.
 
رئیس گروه دارو دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد هزینه سالانه دارو‌های سرپایی که حدود ۱۰ درصد از بار مراجعات نسخ دارویی را در بر می‌گیرد، در این سامانه ثبت و بررسی می‌شود.

وی افزود: سامانه تائید خدمات و دارو دارای موتور قوانینی است که قوانین بر اساس قیمت، نوع تخصص پزشک، رشته تخصصی پزشک، نوع صندوق بیمه شده، بیماران خاص، کنترل همپوشانی، شرط پرونده‌ای بودن یا نبودن و اصالت دارو در آن کنترل می‌شود. برخی از دارو‌ها منوط به تشکیل پرونده هستند که توسط کارشناسان آموزش دیده تائید نسخ پرونده طبق مستندات و مدارک پزشکی و گایدلاین‌های ابلاغی در سامانه به صورت الکترونیکی تشکیل می‌شوند.
 
جزایری گفت: تمامی گایدلاین‌های دارویی، راهنما‌های تجویز و اندیکاسیون‌ها از طریق این سامانه، تشکیل پرونده کنترل و اجرا می‌شود. در حال حاضر هر دارویی که برای آن دستورالعمل، پروتکل یا راهنمای تجویز وجود دارد، از طریق تشکیل پرونده مدیریت می‌شود.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان رئیس گروه دارو دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت در پایان اضافه کرد: راهنمای تجویز ۱۲ داروی شیمی درمانی، سطح بندی آنتی بیوتیک‌های سرپایی، شناسایی همپوشانی بیمه ای، جلوگیری از دوباره فروشی دارو‌ها و ارائه دارو‌های تاریخ مصرف گذشته و ارائه خدمات دیالیز صفاقی از مهمترین مواردی که در سال ۹۷ در سامانه تایید دارو مدیریت شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه