ایران؛ رتبه نخست تولید دارو و تجهیزات پزشکی در منطقه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرتضی خیرآبادی در نشست خبری چهارمین نمایشگاه کتاب‌های علوم پزشکی و دارویی، اظهار داشت: نمایشگاه ایران فارما، نمایشگاهی تخصصی برای نمایش علم و قدرت صنایع دارویی ایران است.

عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تصریح کرد: در سال 97، 14 میلیارد دلار ارز برای خرید کالاهای اساسی اختصاص یافت، از این مبلغ 3.5 میلیارد دلار به حوزه دارو تخصیص داده شد. این اتفاق در حالی رخ داد که کشور عراق با یک سوم جمعیت ما برای تأمین دارو 21 میلیارد دلار ارز اختصاص داده است، اگر این قدرت دارویی در کشور ما وجود نداشت باید چندین برابر ارز تخصیص یافته را صرف تأمین دارو برای مردم جامعه می‌کردیم.

وی افزود: خوشبختانه با تمهیدات و استفاده از ظرفیت‌های انسانی و تکنولوژی می‌توانیم اعلام کنیم که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی کشور اول منطقه هستیم، ایران در حوزه دارو بسیار قدرتمند است،‌ در حال حاضر قراردادهایی برای انتقال تکنولوژی با کشورهای روسیه و ترکیه امضا شده است و اولین شرکت بایوتک توسط شرکت‌های ایرانی در کشور ترکیه تأسیس شد.

خیرآبادی گفت: در یک دوره مواد اولیه زیادی از خارج از کشور وارد می‌شد اما در حال حاضر 85 کارخانه ایرانی مواد اولیه دارویی را تولید می‌کنند که این موضوع نشان می‌دهد در این صنعت اشتغالزایی خوبی صورت گرفته است و نمایشگاه ایران فارما نیز می‌تواند زمینه همکاری صنایع داروسازی با یکدیگر را فراهم کند.

عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ادامه داد: در حوزه بسته‌بندی محصولات تمام نیاز کشور در داخل تأمین می‌شود، بسیاری از ماشین‌آلات ساخت ملزومات شرکت‌های داروسازی از قبیل شیشه در داخل کشور تولید می‌شود،کمترین آمار مهاجرت در رشته‌های داروسازی است و خوشبختانه مهاجرت معکوس طی سال‌های اخیر کاهش یافته است. 

به گزارش فارس وی در پایان اظهار کرد: در حال حاضر 1.4 میلیارد دلار برای واردات داروها هزینه می‌کنیم که برای قطع این موضوع باید برنامه‌ریزی در حوزه تولید انجام دهیم، کشورهای خارجی استقبال بسیار خوبی از داروهای گیاهی داشته‌اند، در نمایشگاه امسال از شرکت‌های تولیدکننده داروهای گیاهی نیز دعوت به عمل آمده تا بتوانند فرصت رقابت و معرفی محصولات خود را داشته باشند. 

پایان پیام/

مطالب مشابه