استرس و سبک زندگی نادرست در ابتلا به بیماری آلزایمر بسیار تاثیرگذار هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فاطمه خمسه در یک نشست خبری که در محل انجمن برگزار شد، افزود: آلزایمر بیماری است که سلول های مغز را به سرعت تخریب می کند و قابل برگشت نیست.

 عضو هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران ادامه داد: سن از شایعترین عوامل ابتلا به این بیماری است به طوری که از هر ۱۰ نفر افراد بالای ۶۵ سال یک نفر به این بیماری مبتلا می شود؛ ۳۰ درصد در افراد ۶۵ تا ۷۴ سال، ۱۷ درصد در افراد ۷۴ تا ۸۵ سال و ۳۲ درصد در افراد بالای ۸۵ سال آلزایمر دیده می شود.

وی افزود: استرس و سبک زندگی در ابتلا به آلزایمر بسیار نقش دارد، افرادی که دچار این بیماری می شوند، مشکلات بسیاری در لباس پوشیدن داشته و اختلال به خواب و رفتار پیدا کرده و عفونت های مکرر دارند، میزان پیشرفت به آلزایمر را نمی توان از قبل پیش بینی کرد، بهتر است هر چه زودتر از زمان تشخیص به موقع بیماری و زمانی که فرد مبتلا قادر به تصمیم گیری است، از عوارض آن پیشگیری کرد.

در ادامه غلامرضا حاجتی روانپزشک و عضو هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران نیز در این نشست گفت: ننگ و ترس از آلزایمر در جامعه باعث شده است مبتلایان و خانواده های آنها به دنبال مشاوره و درمان زودرس نروند، در حالی که تشخیص زودهنگام بار بیماری آلزایمر را می کاهد، جامعه سالمندی ما رو به افزایش است و هنوز ۵۰ درصد بیماران به سمت درمان نمی روند.

وی اظهار کرد: بر اساس نتایج یک تحقیق در جهان که روی ۷۰ هزار نفر در ۱۵۵ کشور انجام شد، هنوز دو سوم مردم  بر این باور هستند که آلزایمر یک بخش از سالمندی بوده در حالی که عدم شناخت کافی مردم و کادر پزشکی در مورد این بیماری بارز است، باید پیامدهای منفی بیماری آلزایمر را درک کنیم زیرا این بیماری افراد را از شرکت در فعالیت های اجتماعی و خانوادگی باز می دارد.

عضو هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات انجمن آلزایمر ایران آن است که به عنوان مرکز ملی مهارتی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شده و قرار است دوره های آموزشی برای مراقبان بیماران مبتلا به آلزایمر به صورت رایگان برگزار کند.

حاجتی گفت: مراجعات بسیاری به انجمن داشته ایم که به دلیل مبتلا به آلزایمر از فرزندان خود کتک می خورند، این موضوع بسیار تاسف انگیز است، به همین دلیل برگزاری دوره های آموزشی به خانواده ها کمک می کند تا بدانند چگونه با بیماری آلزایمر رفتار کنند، همچنین قرار است یک کلینیک تخصصی حافظه نیز راه اندازی شود، آگاهی به مردم، درمان بیماران، بازتوانی و توانبخشی از مهمترین اهداف انجمن آلزایمر ایران است و روزانه ۱۰۰ نفر در این انجمن پذیرش می شوند.

به گزارش ایرنا در پایان معصومه صالحی مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران نیز در این نشست از آموزش به عنوان شاه کلید پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر یاد کرد و گفت: مشکلات و تبعات ناشی از بیماری آلزایمر بسیار است و باید در مورد این بیماری بدون داشتن شرم بیشتر در جامعه صحبت کنیم.

وی در پایان اضافه کرد: بیماران مبتلا به آلزایمر به مراقبت های شبانه روزی نیاز دارند و ایجاد خدمات مناسب برای آنها از اهداف این انجمن است به همین خاطر تفاهم نامه های همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی و نهادهای مختلف منعقد شده است تا برنامه های آموزشی را بیشتر انجام دهیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه