پوشش بهداشت جهانی حقی برای همه
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تدرو آدانوم این اعلامیه را نشانه‌ای برای سلامتی و توسعه جهانی دانست و اعلام کرد جهان برای بهره‌مندی از اهداف توسعه پایدار تنها ۱۱ سال فرصت دارد و  پوشش بهداشت جهانی برای اطمینان از دستیابی به این اهداف مهم است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت هم‌چنین سلامتی را "یک حق اساسی" و "وسیله‌ای برای دستیابی به موفقیت" خواند.

وی پس از تایید بیانیه رهبران جهانی که خواستار مراقبت‌های جهانی بهداشت در یک نشست سطح بالا شده‌، تاکید کرد: سلامت نتیجه توسعه نیست، بلکه یک پیش نیاز است، سلامتی و تندرستی یکی از برنامه‌های اهداف توسعه پایدار است، بیانیه‌ تازه تصویب شده یک اعلامیه‌ قدرتمند است، ما سلامت را برای برخی از مردم یا برای بیشتر آن‌ها نمی‌خواهیم، بلکه هدف ما سلامتی برای همه است.

آدانوم گفت: مراقبت‌های بهداشتی پر هزینه، خانواده‌ها را در معرض فقر قرار داده و این به نوبه خود باعث از بین رفتن بهره‌وری مردم می‌شود، بیان داشت: هیچ راه حل همه جانبه‌ای برای تمامی کشورها وجود ندارد اما برای همه کشورها، مراقبت‌های اولیه بهداشتی باید از اصول اولیه باشد.

 مدیر کل سازمان جهانی بهداشت با درخواست از کشورهای عضو برای صرف یک درصد اضافی از تولید ناخالص داخلی در مراقبت‌های بهداشتی اولیه و ایجاد یک تغییر اساسی در خدمات با کیفیت برای مردم، گفت: سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلار اضافی در سال برای افزایش این گونه خدمات در  کشورهایی با درآمدهای بالا،‌ متوسط و پایین  به طور بالقوه می‌تواند ۶۰ میلیون زندگی را نجات دهد و میانگین امید به زندگی را تا سال ۲۰۳۰  میلادی ۳.۷ سال افزایش دهد.

به گزارش ایسنا در تصویب این بیانیه، اعضای سازمان ملل متعهد شده‌اند تا با سرمایه‌گذاری در مراقبت‌های بهداشتی اولیه از جمله اجرای مداخلات بهداشتی با تأثیر بالا برای مبارزه با بیماری‌ها و محافظت از سلامت زنان و کودکان  به سمت تحقق پوشش بهداشت جهانی (UHC) پیشروی کنند.

این اعلامیه یک روز پس از آن مطرح شد که سازمان جهانی بهداشت و شرکایش بر نیاز به پوشش مضاعف بهداشتی بین سال‌ جاری تا سال ۲۰۳۰ میلادی تاکید کردند.

پایان پیام/

مطالب مشابه