تاثیر ترزیق سلول بنیادی در درمان بیماری‌های کلیوی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محققان تا کنون با سلول های بنیادی در درمان برخی بیماری ها شگفتی ها آفریده اند و امیدها برای درمان در آینده نزدیک به وسیله این سلول ها را افزایش داده اند.

یکی از موثرترین درمان ها برای بیماران کلیوی سلول های بنیادی هستند. به کار گیری این سلول ها باعث می شود دیگر دیالیز یا پیوند کلیه در آینده ای نزدیک تنها انتخاب بیماران نباشد، اگر چه هنوز در این زمینه دارویی وارد بازار نشده است اما محققان در مرحله کارآزمایی بالینی به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند.

در تحقیقاتی که در کشورمان انجام شده با تزریق سلول های بنیادی مزانشیمی به بیمار روند کاهش پرده صفاقی کند شد. موارد مشابه دیگری نیز وجود دارد که ترزیق سلول بنیادی به بیماران روند پیشرفت بیماری را با تاخیر مواجه کرده است.

بر اساس آمارها بیش از ۵۰۰‌ میلیون نفر در جهان از انواع آسیب‌های کلیوی رنج می‌برند و سالانه میلیون‌ها نفر به خاطر حملات قلبی و مغزی ناشی از بیماری‌های مزمن کلیوی جان خود را از دست می‌دهند، همچنین از هر ۱۰ نفر در جهان بین یک تا ۳ نفر دچار نارسایی کلیه هستند و بیماری های مزمن کلیوی سالانه بین ۶ تا ۸ درصد در سراسر دنیا در حال افزایش است.

سال ۱۳۷۷ در ایران آمار مبتلایان به نارسایی کلیه ۱۳۷ نفر به ازای هر یک میلیون نفر بود اما این رقم ۱۰ سال بعد به ۴۳۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر رسید. از آنجا که بیماری کلیه یک بیماری خاموش است و اغلب دیر تشخیص داده می‌شود بسیاری از سیستم‌های بهداشتی در کشورهای مختلف جهان، نسبت به این بیماری هوشیار شده‌اند.

تحقیقات برای درمان بیماری های کلیوی در ایران نیز از چند سال پیش آغاز شده است و محققان پژوهشگاه رویان به موفقیت های خوبی در زمینه زمان بی اختیاری ادراری، نارسایی مزمن کلیه، کلیه پلی کیستیک و پیوند کلیه رسیدند. پس امید است  درمان با سلول های بنیادی و روش های دیگر درمانی به زودی بتواند علاوه بر پیوند کلیه و دیالیز به عنوان گزینه دیگری در اختیار پزشکان قرار گیرد. اکنون ترمیم و درمان بیماری های کلیوی با استفاده از سلول های بنیادی غیر کلیوی برای درمان آسیب های وارده به کلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا در همین راستا ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با فعالیت ها در این زمینه قصد دارد مسیر محققان و پژوهشگران در این حوزه را هموار کند. برگزاری سمپوزیوم های تخصصی یکی از اقدامات این ستاد است تا به گردهمایی و تعامل فعالان این حوزه شاهد پیشرفت آن باشیم.

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه