امکان ورود دانشجو بدون طی مسیرهای قانونی به حوزه پزشکی وجود ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، نشست کلان منطقه آمایشی ۷ با حضور دکتر باقر لاریجانی، مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی این کلان منطقه و برخی از مدیران حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت روز گذشته برگزار شد.

در این نشست دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه آمایشی ۷ گزارش فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در زمینه رشد و پیشرفت آموزش علوم پزشکی و همچنین گزارش اقدامات انجام شده برای استقرار برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را در قالب ۱۱ بسته ابلاغی از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت ارائه کردند.

همچنین در این نشست، چالش های موجود، راهکارها و برنامه های حوزه آموزش در دانشگاه های علوم پزشکی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای توسعه آموزش علوم پزشکی در کشور و اجرای برنامه های توسعه حوزه آموزش در بستر استقرار برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، گفت: در این برهه زمانی که توجه به آموزش بیش از سایر دوره ها است و نقشه راه روشنی پیش روی مسئولان آموزش در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد ضروری است تا با استفاده از این فرصت گام های بلندی در زمینه ارتقای آموزش علوم پزشکی، که نهایتاً بسترهای ارتقای سایر حوزه های نظام سلامت را فراهم می کند، بردارند.

وی افزود: یکی از مسئولیت های جدی حوزه آموزش در دانشگاه ها پرداختن به بحث اخلاق پزشکی و تلاش در جهت احیای مباحث معنوی در جامعه دانشجویی و همچنین نهادینه سازی فرهنگ توجه به نجات جان انسانها از منظر معنویات و مسیر الهی است.

لاریجانی با تاکید بر لزوم بهره‌برداری از روش های نوین آموزشی در دانشگاه ها گفت: ضروری است تا مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی به بحث بین المللی سازی آموزش توجه ویژه ای نموده و با بسترهایی که در زمینه آموزش مجازی فراهم شده، از این فرصت استفاده و آموزش های مجازی را در علوم پزشکی گسترش دهند.

معاون وزیر بهداشت بر اهمیت ارتقای بدنه هیات علمی دانشگاه ها تاکید و اظهار کرد: ایجاد کلان مناطق آمایشی فرصتی است تا دانشگاه های منطقه با استفاده از ظرفیت های یکدیگر و هم افزایی در این توانمندی ها گام های مهمی در توسعه آموزش بردارند.

وی با تاکید بر ارائه دروس در سطح منطقه و ایجاد گروه های آموزشی منطقه ای، این امر را زمینه مهمی برای بهره برداری همه دانشگاه ها از ظرفیت های کل منطقه بر شمرد و گفت: نقشه نیروی انسانی در سطح کشور طراحی شده و ضروری است تا این نقشه در سطح مناطق نیز طراحی شود، این امر باعث می شود با چشم اندازی هدفمند برای توسعه نیروی انسانی در کلان مناطق آمایشی، بسترهای تامین نیروی انسانی مناطق به صورت هماهنگ و یکپارچه فراهم شود.

لاریجانی به مسائل مطرح شده اخیر از قبیل شایعاتی دال بر فروش صندلی های پزشکی اشاره کرد و گفت: ورود دانشجو به دانشگاه های علوم پزشکی در مقاطع عمومی صرفا از طریق کنکور سراسری، که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود، و با کد اعلامی از سازمان سنجش صورت می گیرد، بنابراین امکان ورود افراد بدون طی مسیر قانونی وجود ندارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به فرایند انتقال دانشجو از خارج به دانشگاه های داخلی تاکید کرد: فرایند بسیار سخت گیرانه ای در مرکز خدمات آموزشی در این رابطه طی می شود، به طوری که پس از تشکیل پرونده از طریق سامانه های الکترونیکی استعلام مدارک تحصیل دبیرستان و پیش دانشگاهی فرد از آموزش و پرورش، استعلام مدارک دوران تحصیل در دانشگاه خارجی نیز از زیر مجموعه های وزارت امور خارجه گرفته می شود.

به گزارش وبدا وی در پایان اضافه کرد: با افراد مصاحبه های اختصاصی برای تایید صلاحیت علمی ایشان صورت می گیرد و مدارک مربوط به پاسپورت و ویزای آنها بررسی و در صورت ابهام با نیروی انتظامی چک می شود، برخی افراد هم با مدارک غیرواقعی قصد ورود به دانشگاه های علوم پزشکی کشور را داشتند که با اقدامات هوشمندانه ای که ذکر شد، این افراد معدود شناسایی و اقدامات قانونی لازم درخصوص آنها به عمل آمد.

پایان پیام/

مطالب مشابه