احداث بیمارستان مدرن ۱۰۰۰ تختخوابی در شرق تهران
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد آقاجانی گفت: در طول چند دهه گذشته اقدام اساسی برای توسعه تخت‌های آموزشی و درمانی در منطقه شرق تهران صورت نگرفته است؛ به گونه‌ای که هم اکنون بار درمانی حدود ۲.۵ میلیون نفر در شرق تهران و شهرستان های شرقی استان تهران بر دوش بیمارستان امام حسین (ع) است و در این سال ها دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علیرغم اینکه قطب آموزش پزشکی و قطب درمانی است، از بیمارستان آموزشی مدرن محروم بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: وجود بسیاری از شریان‌های اصلی در شرق تهران و همجواری با استان های شمالی موجب شده است تا حجم بالایی از مجروحین حوادث ترافیکی و بیماران اورژانس به مراکز درمانی دانشگاه ارجاع شود که این موضوع، توسعه خدمات درمانی را بسیار پر اهمیت کرده است، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر اساس سطح بندی خدمات درمانی، تا سال ۱۴۰۴ در منطقه تحت پوشش خود نیازمند احداث ۱۰ هزار تخت جدید است.

وی افزود: با نیازسنجی‌های صورت گرفته و بررسی‌های کارشناسی، احداث بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی مدرن و پیشرفته از دو سال قبل در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار گرفت که پس از اقدامات لازم و پیگیری‌های گسترده، شورای اقتصاد با احداث این بیمارستان موافقت کرد، این بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی با سرمایه گذاری خارجی و در مدت چهار سال به بهره برداری خواهد رسید.

آقا جانی گفت: این بیمارستان در قالب استانداردهای بین المللی بیمارستان‌های سبز، ایمن و هوشمند احداث خواهد شد که شامل مصرف بهینه برق و انرژی، پساب و پسماند استاندارد بیمارستانی، ضریب بالای ایمنی بیماران و سایر مختصات این نوع بیمارستان‌های پیشرفته در دنیاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص زمان آغاز به کار این پروژه تصریح کرد: همزمان با اخذ مجوزهای قانونی، فاز صفر و یک شامل طرح‌های مطالعاتی، جمعیت شناسی، اقتصادی، نیاز سنجی پروژه در منطقه شرق تهران و همچنین تهیه نقشه‌های اجرایی و فنی به اتمام رسیده است.

وی با تشریح برنامه‌های این دانشگاه برای توسعه درمان در مناطق تحت پوشش دانشگاه اظهار کرد: علاوه بر جمعیت تحت پوشش پنج و نیم میلیون نفری تهران در دانشگاه روزانه میزبان بیماران بسیاری از مناطق مختلف کشور هستیم که این موضوع بار زیادی را به تخت های بیمارستانی موجود وارد کرده است، علاوه بر احداث این بیمارستان جدید، توسعه فضاهای درمانی در بیمارستان‌های موجود نیز شروع شده است.

آقاجانی ادامه داد: علاوه بر این بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی، پروژه بزرگ بیمارستان جدید و مدرن شهدای تجریش با ظرفیت ۷۴۰ تخت با پیشرفت ۷۵ درصد در سال آینده امکان بهره‌برداری خواهد داشت که با اضافه شدن این ظرفیت در کیفیت و کمیت خدمات درمانی در شهر تهران شاهد رشد محسوسی خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان از معاون اول رئیس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، شورای اقتصاد، سازمان مدیریت برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان حفاظت محیط زیست که در تحقق این امر دانشگاه را یاری نمودند تشکر و قدردانی کرد.

احداث بیمارستان جدید ۱۰۰۰ تختخوابی شرق تهران در حالی آغاز می شود که از سال ۱۳۶۵ با تأسیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تا کنون هیچ بیمارستان جامع جدیدی در دانشگاه به بهره‌برداری نرسیده است. ظرفیت‌های این بیمارستان مدرن می‌تواند بسیاری از نیازهای درمانی منطقه شرق شهر و استان تهران و بیماران فوق تخصصی ارجاعی از سراسر کشور را مرتفع کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه