با اجرای رسیدگی الکترونیک اسناد بستری از مصرف ۲۰۰ میلیون برگ کاغذ جلوگیری می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن سعیدی بیان کرد: بیمارستانها و مراکز طرف قرارداد مکلف هستند که ماهانه اسناد هزینه درمان را به سازمان تحویل دهند. امروزه یکی از مهمترین اسناد درمانی که به سازمان می رسد، اسناد بستری و بستری موقت هستند که طبق آمارها حدود 5/6 میلیون پرونده بستری و بستری موقت از طرف بیمارستانهای طرف قرارداد به ادارت کل بیمه سلامت استان‌ها تحویل داده می شود.  

وی افزود: به طور میانگین هر پرونده بستری حدود 30 برگه A4 نیاز دارد تا یک سند هزینه ای تولید و وارد سازمان شود که برای 5/6 میلیون پرونده بالغ بر 200 میلیون برگ کاغذ  A4 سالیانه باید مصرف شود که معادل 20 هزار درخت است.

کارشناس گروه بستری دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: اولین سودی که کشور از اجرای برنامه رسیدگی الکترونیک اسناد بهره‌مند می‌شود، حذف 200 میلیون برگ کاغذ است که از نظر هزینه ای و محیط زیستی بسیار حائز اهمیت است.

سعیدی گفت: اطلاعات، گزارش‌گیری و هزینه‌های پرداخت شده با ارسال اسناد کاغذی چندان قابل احراز و اعتماد نبود به همین دلیل از حدود 2 سال پیش بحث سامانه پردازشگر اسناد بستری به صورت پایلوت در 3 استان اجرا شد. مقدمات این اقدام در اداره کل استان اصفهان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی این استان انجام شد به طوری که پس از طراحی قوانین به صورت عملیاتی از اردیبشت ماه سال گذشته یک بیمارستان و از مهر ماه تقریبا تمام بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تحت پوشش این نرم افزار قرار گرفتند و بعد از استقرار نهایی تبادل اسناد بستری به صورت مکانیزه انجام شد.

وی تصریح کرد: شروع این فرآیند در استان‌های دیگر در سال 98 در ابتدا در 6 استان منتخب از جمله استان گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، آذربایجان شرقی و فارس کلید خورد و پس از برگزاری دوره‌های آموزشی در خرداد ماه استقرار یافت که آخرین گزارش اسناد تیر ماه و مرداد ماه این ادارات به صورت مکانیزه از بیمارستان به ادارات کل ارسال شده است.

کارشناس گروه بستری دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران  اظهار کرد: حدود 500 بیمارستان‌ در کشور تا به امروز تحت پوشش پردازشگر اسناد بستری قرار گرفتند و سایر بیمارستان‌های دیگر نیز در مرحله استقرار هستند به طوری که آموزش‌های اولیه به کاربران بیمارستان‌های مذکور داده شده است.

به گزارش روابط عمومی بیمه سلامت سعیدی در پایان اضافه کرد: تا پایان آذرماه تمام بیمارستانهای دانشگاه‌های علوم پزشکی یعنی 606 بیمارستان تحت پوشش این نرم افزار قرار خواهند گرفت به نحوی که تا پایان بهمن ماه سال جاری کلیه پرونده‌های هزینه های درمانی بیمارستان‌های دانشگاهی به صورت الکترونیک پذیرش و پرداخت خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه