تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۳۰درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محسن شَتی با اشاره به اینکه سن سالمندی در ایران و کشورهای در حال توسعه ۶۰ سال در نظر گرفته می‌شود گفت: نکته قابل توجه در خصوص ورود به سن سالمندی این است که به هیچ عنوان ورود به این دوره به معنای آغاز بیماری نیست و فرد می‌تواند همچون گذشته زندگی کند، اما نمی‌توان از مراقبت افراد مسن نیز غافل بود.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت بیماری‌های غیرواگیر شامل اختلالات شناختی دمانس_آلزایمر، افت سلامت شاخص دهان و دندان، فشارخون بالا، دیابت، بی اختیاری ادرار، سقوط، کم شدن قدرت بدنی و... را از بیماری‌های مهم دوره سالمندی معرفی کرد و گفت: مصرف داروهای زیاد باعث تداخل دارو با دارو، تداخل دارو با غذا و... می‌شود که همین امر نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

وی در خصوص غربالگری برای شناسایی بیماری‌های غیرواگیر میان سالمندان، گفت: سیاست‌های ما در وزارت بهداشت همواره پیشگیری را مقدم بر درمان می‌شمارد. در همین زمینه بسته‌های خدمات جامع سلامت سالمندی در نظام شبکه بهداشت و درمان کشور در خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های بهداشت توسط مراقبان سلامت به صورت رایگان ارائه می‌شود و در صورت لزوم افراد به سطوح تخصصی ارائه خدمات ارجاع داده می‌شوند.

شتی گفت: اصلاح سبک زندگی، انجام فعالیت فیزیکی، کنترل اضافه وزن و نیز انجام تمریناتی که منجر به تقویت ذهن و حافظه شوند می‌توانند منجر به کاهش آسیب‌های دوره سالمندی شوند، شهر گیلان پیرترین شهر و سیستان و بلوچستان جوان‌ترین شهر کشور است، این داده‌ها بر اساس آخرین پیمایش ما در سال ۹۵ به دست آمده است و بر اساس آن ۹/۲۸ درصد جمعیت کشور سالمندان هستند که قطعا در سه سال گذشته بر میزان آن افزوده شده است، در پایتخت نیز مناطق سه، چهار، پنج و شهرستان طالقان دارای بیشترین تعداد سالمند هستند.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت ادامه داد: با گذر زمان و تا رسیدن سال ۲۰۵۰ بیش از ۳۰درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود، و این قشر نیاز مبرم به دریافت خدمات درمانی دارند، ما باید آماده پاسخگویی به این نیازها باشیم. بر همین اساس سند ملی سلامت سالمندان که در دوسال گذشته در شورای عالی سلامت و شورای ملی سالمندان با همکاری سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت رفاہ و سازمان مدیریت برنامه‌ریزی تدوین شده است مصادف با روز جهانی سالمند در تاریخ ۹ مهر ماه رونمایی خواهد شد.

وی اظهار کرد: در کنار این سند ملی برنامه‌های گوناگونی دنبال می‌شوند. یکی از این برنامه‌ها تربیت متخصصان طب سالمندی است که بتوانند با توجه به افزایش جمعیت سالمندی در آینده، پاسخگوی نیاز این افراد باشند.

به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: ۹۴ درصد سالمندان بیمه پایه دارند؛ اما تنها ۳۱/۳۴ درصد این افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی ھستند، از آنجایی که خدمات کاردرمانی و بازتوانی بخشی از نیازهای سالمندان را تشکیل می‌دهد، نیاز است بیمه‌ها توجه ویژه‌ای به ارائه این دست خدمات داشته باشند تا فشاری به این قشر برای دریافت این دست خدمات وارد نشود. درحال حاضر عمده ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی برای سالمندان است و همین موضوع می‌تواند نشان دهنده بار هزینه‌ای باشد که بر دوش این افراد برای دریافت خدمات درمانی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه