برخی مراکز رجیستری سلول‌های بنیادین ریزش‌های ۸۵ درصدی داشتند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، آرزو صیاد در همایش بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان سلول‌های بنیادین، گفت: در خرداد ۹۴ شورای نظارت بر مراکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادین شکل گرفت و در آبان همان سال آغاز به کار کرد. در حال حاضر این مرکز ۱۳ مرکز سلول‌های بنیادی و سه مرکز خون بند ناف دارد که مجموعا ۱۶ مرکز فعال در این حوزه داریم.

دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادین خونساز و بانک خون بند ناف وزارت بهداشت ادامه داد: ۵۵ هزار بزرگسال عضو شبکه ملی اهدای سلول‌های بنیادین هستند، ۸۶۰۰ نمونه خون بند ناف نیز در این شبکه ثبت شده است. همچنین در کل کشور ۶۳ هزار دهنده داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی داریم.

وی با بیان اینکه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸، نسبت به کل دو سال گذشته اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز بیشتر بوده است، افزود: هر یک نفر می‌تواند با اهدای سلول‌های بنیادی و شباهت ژنتیکی با یک بیمار، جان یک بیمار را نجات دهد.

صیاد با اشاره به هزینه‌های بالای آزمایش HLA Typing برای پیوند سلول‌های بنیادین گفت: متاسفانه برخی از مراکز رجیستری سلول‌های بنیادین ریزش‌های ۸۵ درصدی داشتند. یعنی ۸۵ درصد از افرادی که ریجستر شده بودند، انصراف داده‌اند. این عدد بسیار بالاست. بنابراین وقتی که یک دهنده به مرکزی می‌آید، ابتدا باید مشاوره صحیحی به او داده شود و سپس مطمئن باشیم که او انصراف نمی‌دهد.

دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادین خونساز و بانک خون بند ناف وزارت بهداشت تصریح کرد: شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادین کشور به عنوان تنها مرکز رسمی ایران عضو بانک جهانی سلول‌های بنیادین است، این امکان را فراهم کردیم که مراکز ما به صورت رایگان بتوانند اگر نمونه‌ای در کشور برای بیماری یافت نشد، به صورت رایگان در بانک جهانی درخواست دهند. در بانک جهانی سلول‌های بنیادین ۳۶ میلیون نمونه وجود دارد.

وی اظهار کرد: طی سال‌های ۹۱ تا ۹۷، ۹۵۷ هزار یورو برای بیمارانی که نمونه مشابه آن‌ها در کشور نبوده و از خارج از کشور نمونه برایشان وارد شده است، هزینه شده است. این در حالیست که اگر نمونه را در داخل داشته باشیم، هزینه بسیار کمتر است و می‌توانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم.

به گزارش ایسنا صیاد در پایان اضافه کرد: متوسط سالانه ابتلا به بدخیمی‌های خونی در کشور ۴۷۵۲ نفر است، یک سوم این بیماران یعنی ۱۵۰۰ نفر نیازمند اهدای سلول‌های بنیادی هستند. کمتر از ۲۵ درصد این افراد در خانواده، دهنده سازگار دارند و ۷۵ درصدشان دهنده خویشاوند نداشته و نیازمند اهدای سلول‌های بنیادی از سوی افراد غیرخویشاوند هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه