آمریکا دارو و تجهیزات پزشکی را مستقیما هدف تحریم قرار داده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی در رابطه با تاثیرات تحریم‌های آمریکا بر اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، گفت: در رابطه با اظهارات اخیر آمریکا باید بگویم که آمریکائی‌ها یک حرفی زده‌اند و خودشان هم نمی‌دانند، چه‌کار می‌خواهند کنند، اما تا الان که ما مشکلی در تهیه دارو و تجهیزات نداشتیم.

معاون کل وزارت بهداشت در ارتباط با شیوه‌ تحریمی که آمریکا همیشه در پیش گرفته است، بیان کرد: آمریکا در جریان تحریم‌‌ها همیشه سعی داشته است که نوع تحریم دردناک را پیش بگیرد. آمریکا در این شیوه تحریم سعی می‌کند، اقلام ضرری کشورها مانند دارو و غذا و تجهیزات پزشکی و از این قبیل را، علی‌رغم تمام ظاهرسازی‌های دولتمردانش مورد حمله قرار بدهد.

وی افزود: عمده فشارهائی که مقامات آمریکائی سعی کردند، در تمام تحریم‌های دوران اخیر و در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی  وارد کنند، اقداماتی بود که از طریق ایجاد محدودیت در نقل و انتقال مالی  انجام می‌دادند. به دلیل تحریم آنها برای ما انتقال و حمل‌و‌نقل تجهیزات پزشکی ممکن نبوده است، همچنین برخلاف ظاهرسازی‌هایشان، در مواردی به طور مستقیم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی را هدف قرار داده‌اند. 

حریرچی گفت: تجربیاتی که در تحریم‌های سال‌های گذشته بدست آورده‌ایم، ما را در قبال بسیاری از حملات تحریمی واکسینه کرده است، تحریم‌هایی که سال‌های ۹۱ و ۹۲ به کشور تحمیل شد، خسارات بسیاری را در  رابطه با دسترسی دارو و تجهیزات پزشکی وارد کرد، اما امروز با توجه به همان تجریبات قبلی، با توجه به اینکه دولت اولویت اصلی خود را دارو قرار داده و ارز مورد نیاز را در اختیار وزارت بهداشت و دستگاه‌های مربوط قرار داده است و همچنین با توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیقی که شده است، تاکنون در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی کمبود قابل توجهی نداشتیم، البته مدیریت دارو و تجهیزات پزشکی، مستلزم انرژی فراوان و برنامه‌ریزی‌های پیچیده است. 

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص اینکه آیا ادعای برخی کشورهای اروپایی که گفته‌اند در تلاش هستند، برای رفع تحریم‌های داروئی ایران، یک سری حرکات ابتکاری را برنامه‌ریزی کنند، نتیجه‌ ویژه‌ای داده است یا خیر؟ گفت: واقعیت امر این است که برخی کشورها سعی کردند تلاش‌هایی انجام دهند، اما اغلب اقداماتی که صورت گرفته است، مانند اقدامات اروپائیان در دیگر جوانب تحریم‌ها است. خیلی گفته شده است که می‌خواهیم چنان و چنین کنیم، اما تا امروز اقدام عملیاتی‌ صورت نگرفته است. 

به گزارش ایلنا وی در پایان اضافه کرد: عمده مقاومتی که در برابر تحریم‌ها صورت گرفته، با تکیه بر تولید داخلی و توان علمی دانشمندان داخلی است و البته در برخی موارد هم استفاده از کانال‌های خاص خارجی، مشکلات ما را حل می‌کند. 

پایان پیام/

مطالب مشابه