سازمان غذا و دارو باید بازسازی شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، همایون هاشمی با اشاره به ضرورت اعمال تغییرات در سازمان غذا و دارو، گفت: سازمان غذا و دارو یک سازمان کاملاً تخصصی است و بارها نمایندگان و خود بنده هم به وزرای سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم به وزیر فعلی اعلام کردیم که این سازمان نیازمند بازسازی و به روزرسانی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: سازمان غذا دارو باید به لحاظ ساختاری، منابع انسانی و تعریف ماموریت‌های جدید بازسازی شود، متاسفانه روزمرگی‌های مسئولان حوزه سلامت باعث شده این موضع بسیار مهم به فراموشی سپرده شود و در حال حاضر با توجه به ماموریت ها و فعالیت‌ها جدید بر اساس شرایط کشور، جمعیت ملی و سایر مشکلات، نمی‌تواند از پس ماموریت‌های ذاتی خودش به عنوان یک سازمان تخصصی بر بیاید.

وی با تاکید بر ضرورت نوسازی سازمان غذا و دارو افزود: با تغییر رویکرد دولت‌ها و حرکت به سمت خصوصی‌سازی و رشد قابل قبول بخش‌های غیردولتی و خصوصی ضروری است بخش‌های نظارتی، بازرسی و اداری سازمان غذا و دارو نیز تقویت شود اما به دلیل روزمرگی‌ها و گرفتاری‌های روزانه این مهم اتفاق نیفتاده است.

هاشمی گفت: با توجه به اینکه بنده با دکتر شانه‌ساز رئیس کنونی سازمان غذا و دارو همکار بوده‌ام و ایشان برای بار دوم است که این مسئولتی را برعهده می‌گیرد، از وی خواهش می‌کنم کمیته نوسازی و بازسازی سازمان را راه انداخته و مشکلات موجود را به وزیر بهداشت منعکس کند، بی‌تردید ایشان هم که فردی با پیشینه‌ی سازمان برنامه بودجه است، شرایط را به خوبی درک کرده و همکاری می‌کند، بنابراین امیدواریم این موضوع را به مجلس آورده و مصوبه بگیرد تا سازمان غذا و دارو براساس نیازهای امروز و بر اساس چشم انداز سال‌های آینده بازسازی و نوسازی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: ضعف تبلیغاتی، اطلاع رسانی یکی از مشکلات و چالش‌های اساسی حوزه دارو است، تبلیغات بخش ویژه‌ای در اقتصاد نوین امروز به خصوص در تجارت دارو و کالاهای سلامت محور دارد. ما با تولید محصولات دارویی می‌توانیم قطب صادراتی در حوزه خلیج فارس و کشورهای همسایه باشیم چرا که محصولات تولید داخلی ما بسیار باکیفیت بوده و شرایط مناسبی به لحاظ حجمی داریم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وی در پایان اضافه کرد: محصولات سلامت محور و دارویی برای صادرات باید استانداردهای لازم کشور‌های مقصد را داشته باشد، متاسفانه صنعت داروسازی ما مربوط به دهه‌های 60 الی 70 بوده و برای کسب GMP  مورد نیاز باید بازسازی شود، چرا که همه کشورهای واردت کننده دارو به GMP و استانداردهای آن توجه می‌کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه