در ۶ ماهه نخست سال بیش از یک میلیون نفر خون اهدا کردند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بشیرحاجی بیگی گفت: در حال حاضر ۱۷۸ مرکز اهدای خون در کشور فعال است که استان های فارس، خراسان رضوی ،خوزستان، تهران و مازندران بیشترین مراکز اهدای خون در کشور را به خود اختصاص داده اند و استان فارس با ۱۴ مرکز دارای بیشترین مرکز اهدای خون در کشور است.

 سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: بانوان در ۶ ماهه امسال ۴۳ هزار و ۴۶۴ واحد خون اهدا کردند و همچنین شاخص اهدای خون بانوان در کشور در ۶ ماهه نخست امسال ۴.۲ است و استان های لرستان، مرکزی، کردستان، سیستان و بلوچستان دارای بالاترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور هستند.

وی افزود: شاخص اهدای خون مستمر "با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال" در کشور نزدیک به ۶۰ درصد است، یعنی ۶۰ درصد از اهدا کنندگان خون به طور مستمر خون اهدا می کنند و در حال حاضر استان های سمنان، خراسان جنوبی، بوشهر بیشترین میزان اهدا کنندگان مستمر در کشور را دارند، در ۶مامه نخست امسال بیشترین اهدای خون مربوط به استان های تهران، فارس، خراسان رضوی است و ۳۰ درصد از خون های اهدای توسط این استان تامین می شود.

حاجی بیگی گفت: میزان خون اهدایی در استان های چهار محال و بختیاری، قزوین، خراسان شمالی در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن با رشد قابل توجهی همراه بوده است، همچنین در استان های چهار محال بختیاری، البرز، مرکزی در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بانوان اقبال بیشتری به اهدای خون داشتند.

سخنگوی سازمان انتقال خون تصریح کرد: ۹۰درصد از اهداکنندگان خون در کشور دارای گروه خونی مثبت هستند و تنها ۱۰ درصد دیگر از اهدا کنندگان دارای گروه‌های خونی منفی هستند، بیشترین میزان اهدا کنندگان خون در کشور را گروه خونی مثبت O با ۳۴ درصد به خود اختصاص داده اند و گروه خونی AB منفی با یک درصد اهدا کننده خون کمیاب ترین گروه خونی در کشور است .

به گزارش ایرنا وی در پایان اضافه کرد: در ۶ ماهه نخست امسال یک میلیون و ۸۲۴ هزار واحد خون و فرآورده های خونی شامل : گلبول قرمز فشرده شده ،پلاکت و پلاسمای خون به مراکز درمانی و بیمارستان ها کشور توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد افزایش داشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه