عدم لحاظ هزینه‌های آر اند دی، ضعف چندین ساله در سیستم قیمت‌گذاری دارو بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه ساز در حاشیه رونمایی از 9 محصول جدید دارویی و بازدید از خطوط تولید شرکت داروسازی بهستان در ساوه، در جمع خبرنگاران گفت: هرماه خطوط جدید تولید دارو در یک شرکت داروسازی افتتاح و محصولات جدید رونمایی می ‌شود که نشان می دهد، تحریم ها انگیزه اصحاب تولید، صنعت دارو و دانشمندان را بیشتر کرده است.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: ما ایرانیان مردمی با سابقه، قدمت، فرهنگ و دانش چندهزار ساله هستیم و اراده ای فوق العاده ‌ای داریم که ماحصل آن را امروز با رونمایی از داروهای تولید داخل مشاهده می کنیم. هر دارویی که به بازار دارویی دنیا وارد می ‌شود، درصورت احساس نیاز، توسط داروسازان و محققان ایرانی، ظرف مدت دو سال بومی ‌سازی می‌ شود.

وی افزود: امروز یک کمپانی تازه تاسیس با دانش و تکنولوژی جدید وارد عرصه تولید اقلام جدید تحت لیسانس شد که امیدواریم، این روند در عرصه داروهای هایتک، شیمیایی، طبیعی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و سل تراپی، ادامه داشته باشد.

شانه ساز با اشاره به حمایت وزارت بهداشت از تولید داخل گفت: در عرصه تولید مواد اولیه دارویی پروژه های زیادی در دست اقدام داریم که به سرعت نهایی و به تولید می‌ رسد و می ‌توانیم این موضوع را به عنوان اخبار خوشحال کننده به مردم اعلام کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو درخصوص لحاظ کردن هزینه‌ های R&D در قالب قیمت دارو، خاطرنشان کرد: عدم لحاظ هزینه های R&D، ضعف چندین و چند ساله در سیستم قیمت گذاری بود، اما به این منظور نیست که می‌ خواهیم قیمت دارو را بالا ببریم، چراکه این میزان بسیار کم است، اما این اعداد کوچک می تواند گردش علمی صنایع دارویی، شرکت های دانش بنیان، مراکز تحقیقاتی و ارتباط بین تولید و صنعت را تسهیل ‌کند. این موضوع جزو تکالیفی است که در برنامه مختلف توسعه دیده شده بود و درحال حاضر با تاکید وزیر بهداشت اجرا خواهد شد.

وی اظهار کرد: حدود ۶۰ درصد مواد اولیه دارویی در داخل تولید می شود، ۳۰۰ قلم محصول جدید در حوزه مواداولیه دارویی در برنامه است و سه حوزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت بهداشت در قالب یک کارگروه به این موضوع رسیدگی کرده و باید گفت که در حوزه مواداولیه اتفاقات خوبی در راه است.

به گزارش وب‌دا شانه ساز در پایان اضافه کرد: در حال حاضر، توان تولید ۹۹ درصد داروی مورد نیاز مردم را داریم و اکنون نیز بیش ۹۷ درصد نیاز دارویی در داخل کشور تولید می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه