راه انتقال ویروس HIV از مسیر سرنگ آلوده قطعا منتفی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد حسین قربانی اظهار داشت: قطعا مساله انتقال ویروس HIV از طریق سرنگ های آلوده کذب است و فضای مجازی و شبکه های بیگانه به این فضا دامن زدند. یکی از عواملی که باعث شد ذهن مردم به سمت سرنگ های آلوده برود، اقدام بسیار بزرگ، ملی و ارزشمند وزارت بهداشت در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور بود که مردم برای سنجش فشارخون به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند و این ذهنیت به اشتباه به وجود آمد که سرنگ، عامل انتقال ویروس بوده که به هیچ عنوان چنین موضوعی صحت ندارد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: به عنوان یک پزشک باید بگویم که اگر سرنگ بیمار مبتلا به ویروس HIV به دست بنده در حین پزشکی فرو برود، احتمال ابتلای بنده به ایدز، یک صدم درصد است و قطعا راه انتقال ویروس HIV از مسیر سرنگ آلوده، قطعا منتفی است و باور دارم که امروز باید واقعیت ها را برای مردم بیان کنیم و بسیاری از آسیب هایی که امروز در کشور،  هزینه آنها را می پردازیم، به خاطر حجب و حیایی است که در کشور به وجود آورده ایم.

وی افزود: چرا باید برخی مسائل را به صورت شفاف برای مردم بیان نکنیم؟ چرا مردم نباید بدانند که عوامل انتقال بیماری هایی مانند HIV و هپاتیت چه عواملی است؟ بنابراین همه ما، رسانه ها، مطبوعات و صدا و سیما و تریبون ها در مورد افزایش آگاهی مردم موظف هستیم و اگر نمی توانیم کاری انجام دهیم، اجازه دهیم متولیان امر یعنی وزارت بهداشت با شفافیت برای مردم در خصوص بیماری ها صحبت کند و باید تابوی بسیاری از بیماری ها شکسته شود و جامعه از آن اطلاع و آگاهی داشته باشد.

قربانی گفت: با توجه به درخواست مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و دستور رییس مجلس و همچنین درخواست تعدادی از اعضای فراکسیون امید مجلس، روز گذشته نشست غیرعلنی کارشناسی با حضور وزیر بهداشت، معاونین وی، استاندار چهارمحال و بختیاری، مرکز پژوهش های مجلس و دستگاه های امنیتی و اعضای مجمع نمایندگان این استان برای بررسی ابعاد ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنارمحمودی به ویروس HIV در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برگزار شد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در این نشست در سه محور علل ابتلا به ویروس HIV، شرایط مبتلایان و وضعیت آینده و لزوم اطلاع رسانی به جامعه در مورد این بیماری بحث و بررسی های کارشناسی زیادی شد. درست است که شاید افراد زیادی مبتلا به ویروس HIV باشند اما امروز تکنولوژی و علم دنیا به جایی رسیده که این افراد می توانند با دریافت درمان و داروهای مورد نیاز به صورت عادی و با طول عمر بالا، زندگی کرده و از زندگی خودشان لذت ببرند.

وی خاطرنشان کرد: باید با شفاف سازی و حضور در کنار مردم، شرایط را بدور از هرگونه فضای امنیتی برای آنها بازگو کنیم و وزارت بهداشت موظف شد که در راستای ارتقای سطح خدمات بهداشتی و درمانی در استان چهارمحال و بختیاری و افزایش دسترسی مردم به خدمات، اقدام کند.

به گزارش وب‌دا قربانی در پایان اضافه کرد: روز شنبه بنده به همراه تیمی از نمایندگان مجلس به لردگان سفر می کنیم، گفت: در این سفر مسائل روحی، روانی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی را پیگیری خواهیم کرد و به عنوان یک نماینده مجلس و کسی که متولی مسائل تقینی بهداشت و درمان کشور هستم، از مردم لردگان با کمال ادب و تواضع، عذرخواهی می کنم و امیدوارم که خسارات وارد شده را جبران کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه