برنامه ملی اختلالات اوتیسم از اول آبان ماه اجرا می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدتقی جغتایی در دومین سمپوزیوم مبانی عصبی شناختی در اختلالات رشدی، که در دانشگاه خوارزمی در حال برگزاری است، افزود: شایع ترین اختلالات تکاملی، اوتیسم است و از همین وزارت بهداشت، برنامه غربالگری این کودکان را در دستور کار دارد. این برنامه از اول آبان ۹۸ در نجف آباد شروع می شود.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی به سیاست های وزارت بهداشت در حوزه اختلالات تکاملی کودکان اشاره کرد و گفت: غربالگری کودکان از طریق امکانات و نیروی انسانی نظام شبکه، ایجاد مراکز تکاملی کودکان در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، غربالگری کودکان برای شناسایی و مداخله کودکان طیف اوتیسم، از جمله برنامه های وزارت بهداشت در این حوزه است.

وی افزود: ۹۴ درصد کودکان در پنج سال اول زندگی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه دارند، از این فرصت برای شناسایی اختلالات تکاملی کودکان می توان استفاده کرد. از سه سال پیش تهیه برنامه ملی اختلالات اوتیسم آغاز شده است، در حال حاضر این برنامه تهیه شده و اجرای پایلوت آن از اول آبان ۹۸ در نجف آباد شروع می شود.

جغتایی گفت: در این برنامه، کودکان بالای ۱۸ ماه بر اساس تست های تکاملی، مورد بررسی قرار می گیرند و در نهایت از طریق نظام شبکه، خدمات دریافت می کند، امیدواریم در چند سال آینده بتوانیم این برنامه را در سراسر کشور اجرا کنیم.

به گزارش مهر مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی در پایان از تهیه شناسنامه خدمت کودکان اوتیسم خبر داد و افزود: سایر برنامه های غربالگری کودکان اوتیسم که از طریق سازمان آموزش و پرورش استثنایی و سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت دنبال می شود، در نظام شبکه ادغام می گردد تا تشخیص نهایی کودکان اوتیسم توسط تیم های متخصص صورت بگیرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه