لزوم توجه به خدمات سلامت فراتر از نگاه صنفی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا) به نقل از ایفدانا، مهرناز خیراندیش با اشاره به ابلاغ نهایی سند جامع خدمات سلامت توسط وزیر بهداشت، گفت: در دنیا داروسازان و داروخانه‌ها در داخل شهرها و بیمارستان‌ها چه در سطح بستری و چه سطح سرپایی، در کشورهایی مانند انگلستان، ایرلند و حتی  کشورهای سطوح اقتصادی-اجتماعی پایین تر، خدمات وسیع تر و مرتبط تری را در حوزه سلامت به بیماران ارائه می‌کنند که متاسفانه در سیستم و نظام خدمات دارویی  ما مغفول مانده است.
 
وی افزود: سال‌هاست که از همه کشورها در حوزه ارائه خدمات دارویی عقب مانده ایم و خدماتی که الان در بیمارستان ها توسط داروسازان ارائه می‌شود، با خدماتی که در دنیا ارایه می شود، متفاوت است و به نوعی یک ضعف در نظام سلامت ما محسوب می شود.
 
  مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در اسناد سازمان بهداشت جهانی مکررا قید شده است که خدمات داروسازان دسترسی بیماران به خدمات سلامت را افزایش می دهد، عنوان کرد: بر این اساس، صف انتظار بیماران کمتر شده، بیماران راحت تر به خدمات دسترسی خواهند داشت و در اینگونه خدمات اولیه، هزینه بیمار نیز کاهش خواهد یافت.
 
  وی با بیان اینکه نظام های سلامت، همه جا به ارتقای دسترسی و کاهش پرداختی از جیب بیماران و شهروندان فکر می کنند، خاطرنشان کرد: تمام دنیا سعی دارد که دسترسی را افزایش و پرداخت از جیب بیمار را تا حد مقدور و با رعایت استانداردها کاهش دهند و بر این اساس خدمات داروسازان در برخی از کشورها مورد حمایت نظام های سلامت قرار دارند در حالی که در کشور ما در این حوزه نسبت به سایر کشورها تاخیر داریم و نتوانسته ایم بر اساس ضوابط ملی خود و اصول و موازینی که در دنیا برقرار است خدماتی را تعریف کرده و بر اساس آن دسترسی به خدمات را افزایش دهیم.
 
خیراندیش بیان کرد:  برای این موضوع، توجیه این است که نظام سلامت صنفی فکر نمی کند، یعنی وزارت بهداشت نباید به این موضوع نگاه صنفی داشته باشد، که صرفاً به پزشک یا داروساز فکر کند. نظام سلامت باید به دسترسی راحت تر مردم به خدمات و پایین آوردن پرداختی از جیب بیماران فکر کند، بنابراین سند جامع خدمات سلامت مسئله مهمی است که باید از آن دفاع کرد. چنانچه در دنیا همه خدمات مربوط به آن، پیاده شده است و در اغلب کشورها بویژه کشورهای توسعه یافته هم اکنون ارائه می‌شود.
 
وی با بیان اینکه خدمات سلامت در برخی از کشورها مانند انگلستان مورد حمایت بیمه ها نیز قرار دارند، گفت: بیمه‌ها بر این باور هستند که اگر برخی خدمات توسط داروساز ارائه شود برای بیمه ها هزینه-اثربخش تر تمام می شود و گیرندگان خدمت نیز کمتر دچار عوارض می‌شوند، از سوی دیگر در هزینه های اضافی و غیرضروری خود صرفه جویی می‌کنند. این موضوع به گونه ایست که در برخی جوامع، بیمه ها بعضی از این خدمات را پوشش داده و برخی را  ممکن است تحت پوشش نداشته باشند و پرداختی از جیب مردم صورت گیرد، اما در نهایت هزینه اب که بیمار برای این سطح از خدمت در داروخانه پرداخت می کند به نسبت هزینه ای که در مطب یا درمانگاه پرداخت می‌کند، کم‌تر خواهد بود.
 
مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه اغلب خدماتی که در سند جامع خدمات سلامت ابلاغی آمده است به جز چند مورد (داروهای ترکیبی و نسخه‌ای‌) مابقی خدماتی هستند که به صورت داوطلبانه و بنا به درخواست بیمار و یا حتی پزشک ارائه می‌شود، اظهار کرد: این سند یک سند چشم انداز بیست ساله است، علیرغم اینکه خدمات این سند در اغلب کشورها در حال ارائه است، اما پیش بینی کرده‌ایم که قادر به انجام چنین تغییر و تحولی در سیستم سلامت بصورت دفعتب نباشیم، بنابراین طبق این سند در ۲۰ سال آینده انتظار داریم که داروسازان ما در نظام سلامت ایران همانند سایر کشورها خدمات سلامت را به بیماران ارائه کنند و در این چارچوب جای گیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه