ارز دو نرخی علت‌ اصلی وجود رانت در حوزه دارو است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ذبیح الله نیک فر لیالستانی با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه صنعت داروسازی به رانت آغشته است و هیچ سرمایه‌گذار خارجی در کشوری که صنعت داورسازی آن آغشته به رانت است، سرمایه گذاری نمی‌کند، گفت: رانت تنها به حوزه دارو محدود نشده و هر جایی که منابع، درآمد و منافع باشد، رانت هم به وجود خواهد آمد، بر همین اساس دستگاه‌های نظارتی باید به وظایف خودشان به خوبی عمل کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: وجود رانت در حوزه دارو سلامتی مردم  را به خطر می‌اندازد به همین دلیل برخورد با عاملان آن باید در اولویت برنامه‌های کاری دستگاه‌های متولی و نظارتی قرار بگیرد.

وی افزود: ساختار سازمان غذا و دارو نیازمند اصلاح است، معتقدم باید در خصوص ساختار سازمان غذا و دارو تجدید نظر کنیم و به عملکرد افراد و مسئولان این سازمان حساس باشیم و هر فردی که به وظایف خودش عمل نکرد را برکنار کرده و از افراد شایسته استفاده کنیم.

نیک‌فر لیالستانی گفت: هنگامی که افراد در طول سالیان تغییر می‌کنند اما همچنان در حوزه دارو رانت و رانتخواری باقی می‌مانند، نتیجه آن این است که علاوه بر نظارت و برخورد، ساختار این حوزه نیز باید در جهت شفافیت و حذف رانت اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان ارز دو نرخی را یکی از علت‌های اصلی وجود رانت در حوزه دارو دانست و تصریح کرد: دو‌نرخی بودن ارز و عدم نظارت در حوزه دارو بستر تخلف و رانت بسیاری ایجاد کرده است به نحوی که برخی از افراد ارز دولتی برای واردات داورهای ضروری دریافت کرده اما در سایه عدم نظارت مسئولان مربوطه کالاهای غیر ضروری و غیر مرتبط وارد کردند. بنابراین معتقدم وجود ارز دونرخی بستر‌های تخلف و رانت را مهیا کردند، در نتیجه لازم است با رانت و رانت خواری به جهت تهدید سلامت مردم به صورت جدی برخورد شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه