افزایش ۲۰ ساله امید به زندگی، یکی از خدمات پزشکان به مردم ایران بوده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حسن روحانی روز سه شنبه در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: برای جمهوری اسلامی ایران باعث افتخار است که در طول ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی به طور متوسط هر سال ۶ ماه بر امید به زندگی مردم افزوده شده است.

رئیس جمهور ادامه داد: در طول این ۴۰ سال امید به زندگی از ۵۶ سال به ۷۶ سال ارتقا یافته است و این یکی از خدمات همه پزشکان، تلاشگران و ملت بزرگ ما نسبت به استقرار صحت و سلامت در این کشور است، دولت یازدهم و دولت دوازدهم از سال ۲۰۱۳ تاکنون در طول این شش سال همه تلاش و افتخارش بر این بوده که به عنوان دولت سلامت و دولت محیط زیست باشد و کاری که این دولت برای سلامت و محیط زیست در این شش سال انجام داده قابل مقایسه با ادوار گذشته نیست.  

روحانی خطاب به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت افزود: یکی از اقدامات این دولت نجات ۱۴ میلیون انسان ایرانی از طوفان نمک بوده است، احیای دریاچه ارومیه به عنوان اولین تصمیم دولت در روز اول تشکیل دولت یازدهم بود که اگر برای این احیا قدم برداشته نمی‌شد امروز شهری به نام تبریز وجود نداشت و ۱۴ میلیون نفر در غرب ایران مهاجرت کرده بودند و تمام باغات و مزارع در این منطقه از بین رفته بود.

وی افزود: اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم برای هوای پاک و سلامت مردم ایران نبود بنزین‌های تولید شده از پتروشیمی میلیون‌ها بیمار را راهی بیمارستان کرده بود. امروز در تمام شهرهای بزرگ ایران از بنزین و گازوئیل یورو ۵ استفاده می‌شود و این جلوگیری از آلودگی هوا به معنای تضمین سلامت مردم بوده و هست، در تلاشی که در این مدت انجام گرفته هزینه بیمار کاهش یافته و پول پرداختی بیمار در بیمارستان حداکثر ۱۰ درصد در شهر و ۵ درصد در روستا بوده است و این کار در تاریخ ایران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب بی‌نظیر بوده است.

رئیس جمهور با تشریح ابعاد طرح تحول سلامت اظهار داشت: در کشور ما سال‌ها افرادی از بیماری رنج می‌بردند اما چون پول درمان نداشتند به پزشک و بیمارستان مراجعه نمی‌کردند. بعد از اعلام طرح تحول سلامت در ایران، من بازدیدی که از چندین بیمارستان داشتم، مشاهده کردم افرادی بستری شده‌اند و از آنها سوال کردم که درد و ناراحتی شما مربوط به چند سال پیش است و بعضی از آنها به من گفتند که این درد مربوط به ۶ سال یا ۷ قبل است و می‌گفتند در آن زمان ما پول نداشتیم به بیمارستان و پزشک مراجعه کنیم و با درد می‌ساختیم.

روحانی خاطرنشان کرد: این آرامش و کاهش درد مردم به عنوان افتخار برای وزارت سلامت، برای پزشکان و پرستاران و برای همه کادر درمانی جمهوری اسلامی ایران است، من در اینجا لازم می دانم بگویم حادثه ای در کشور ما رخ نداد، مگر آنکه پزشکان و پرستاران در خط مقدم حضور پیدا کردند. من می‌بینم چهره برخی از پزشکان جراح را، که در سال ۶۳ در عملیات بدر، آنها را در بیمارستان صحرایی در ۸ کیلومتری خط مقدم جنگ زیارت کردم.پزشکان و جراحان ما با خط مقدم جنگ، فقط چند کیلومتر فاصله داشتند که حتی برد خمپاره دشمن به این بیمارستان‌ها می‌رسید.

وی اظهار کرد: نشد در کشور ما زلزله ای، سیلی، طوفانی، مشکلی پیش بیاید که طبیبان ما، پرستاران ما و مخلصین کادر درمانی در اولین هواپیماها و هلی‌کوپترها به عنوان راهیان سرزمین سختی و مشکلات برای نجات مردم نشتابند و این را من در زلزله بم و منجیل و در زلزله و رودبار و کرمانشاه مشاهده کردم، وقتی من به بعد از ۴۸ ساعت از وقوع زلزله به بیمارستان کرمانشاه رسیدم، در این بیمارستان در عرض ۴۸ ساعت ۳۰۰ عمل جراحی انجام شده بود و من جراحی را دیدم که به علت بی‌خوابی ۷۲ ساعته قدرت ایستادن روی پا و زانو را ندارد و این افتخار ما است.

رئیس جمهور یادآور شد: افتخار ما تنها دانش پزشکی ما نیست، افتخار ما تنها داروسازی کشورمان نیست. افتخار ما تنها بخش تشخیص بیماری‌های ما نیست. افتخار ما تحصیلات سطح بالای پزشکان ما نیست، افتخار ایثار و فداکاری پزشکان ما است، اخلاق پزشکی آنها عمل پزشکی و بر فناوری کشور ما پیشگام است و این ایثار و فداکاری و اخلاق پزشکی است که به مردم ما آرامش می‌دهد.

روحانی تصریح کرد: بیمارستان و پزشک برای درمان پزشک نیست قبل از بیمار، برای دادن اطمینان به مردم است. شما وقتی مشاهده می‌کنید که یک بیمارستان مجهز در چند هزار متری خانه شما وجود دارد و پزشک حاذق فداکاری وجود دارد ولو اینکه بیماری‌ای ندارید راحت می‌خوابید چرا که می‌دانید اگر فرزند یا پدر شما بیمار شد پزشک آماده وجود دارد.

وی اضافه کرد: اولین اثر بیمارستان و پزشک دادن اعتماد به مردم است، بهداشت از تغذیه سالم آغاز می‌شود. وقتی قبل از انقلاب به طور متوسط مردم ایران با اینکه جمعیت آن زمان حدود ۳۰ میلیون نفر بوده مقدار کالری مصرفی آنها به طور متوسط ۲ هزار و ۱۰۰ کیلوکالری بوده و امروز مقدار مصرفی ما با ۸۳ میلیون جمعیت، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوکالری است یعنی ۴۰۰ کیلوکالری اضافه شده این به معنای آن است که در کشور ما سوءتغذیه وجود ندارد.

رئیس جمهور گفت: سیستم گازکشی ایران در جهان نمونه ای ندارد، وقتی هر روز در ایران ١٠ روستا تحت پوشش گازرسانی قرار می گیرد، به معنای بهداشت جامعه و حفظ محیط زیست است که بوته ها و شاخه های درختان کنده نمی‌شود و سوخت آلوده کننده مصرف نمی شود، در هر هفته در ایران بیش از ٣٠ روستا به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا می کنند که به معنای بهداشت است اینکه ما می بینبم مردم از نعمت آب سالم و غذای کافی سوخت و هوای پاک و سالم و اعتماد به پزشکان حاذق برخوردارند به معنای آرامش است.

روحانی ادامه داد: بهداشت از آرامش شروع می شود، اگر ملتی دارای آرامش بود یعنی اولین قدم مهم برای سلامت انجام شده است و این اعتماد و آرامش امروز در ایران وجود دارد، در ابتدای سال ٩٨ در ایران ٢۵ استان گرفتار سیلاب شد و در برخی از مناطق در ظرف چند روز ٣٠٠ میلی متر باران بارید، اولین گروهی که در کنار مردم حضور یافتند امدادرسانان هلال احمر و پزشکان و اورژانس بودند که به خدمتگزاری به مردم خود افتخار می کردند.

وی اظهار کرد: ما در زمان سیل هیچ بیماری واگیردار فراگیر مانند وبا و ناراحتی های شدید گوارشی در کشور مشاهده نشد یعنی در ساعت اولیه آب بهداشتی به مردم رسیده بودو  پزشکان و خادمان سلامت در کنار مردم بوده اندروحانی بیان کرد: سلامت مردم از بهداشت و بهداشت از اعتماد مردم و غذا و آب سالم آغاز می شود بهداشت و سلامت مردم از اشتغال آغاز می شود فرد بیکاری که هر لحظه در فکر  آب و نان که در دسترس او نیست نمی تواند به سلامت دست پیدا کند، علیرغم همه مشکلات و تحریم های ظالمانه در تابستان ٩٨ نسبت به سال گذشته ٨۴٣ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است که به آن افتخار می کنیم.

رئیس جمهور به جنایت‌ آمریکا نسبت به ملت بزرگ ایران اشاره کرد و گفت: آمریکا بدون دلیل و بهانه و صرفا به خاطر فشار افراطیون داخل‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان به خاطر فشار این سه سر تسلیم فرود آورد و از برجام خارج شد. این را هم یک مقام سعودی اعلام کرد که ما به ‌آمریکا فشار آوردیم. هم سردمدار رژیم اشغالگر قدس و هم افراطیون کاخ سفید  دور اطراف حاکمان جدید اعلام کردند. این چیزی نیست که تحلیلا بگویم این خبری هست که همه دنیا شنیده اند.

روحانی اضافه کرد: خارج شدن از یک توافق یک ننگ برای یک کشور است اما این ننگ بالاتر خواهد بود ‌آن زمان که این توافق به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده باشد. بنابراین مقررات بین المللی را هم زیر پا گذاشته است و این ننگ افزوده تر می شود زمانی که مواد غذایی و دارویی هم جزو اقلام تحریمی باشد، بی تردید دولت‌آمریکا مرتکب جنایت ضد بشری شده است. اقدام ‌آمریکا یک تروریسم اقتصادی است البته این به‌آن معنا نیست ملت ایران به زانو درآمده باشد، زیرا دانشمندان ، محققان، کارآفرینان و تولیدکنندگان ما برغم فشارهای بی‌سابقه اقتصادی و تحریم‌های ناعادلانه تلاش خود را مضاعف کردند و ما امروز به سمت خودکفایی کامل حرکت می‌کنیم.

وی افزود: امروز بیش از ۹۵ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود، البته دوستان ما هم ما را فراموش نکردند و هر چند به زبان به آمریکا احترام می‌گذارند، اما در عمل به ما کمک می‌کنند، از دوستان خودمان که در این شرایط سخت در کنار ما بودند، قدردانی می‌کنیم. از پزشکان متعهد کشور سپاسگزار هستیم که با تلاش خود نگذاشتند سلامت مردم با مشکل مواجه شده و صف دارو در کشور تشکیل شود.

رییس جمهور گفت: کشورهای دوست ما در منطقه در دوران تحریم ما را فراموش نکردند، آنها به زبان به آمریکا احترام می کنند، اما در عمل با ما کار می کنند. از دوستان و کشورهای همسایه و کشورهای بزرگی که در این شرایط در کنار ما بودند اگر چه با زبان گرم و بخاطر  ترس از تحریم شرکت های خود توسط کاخ سفید، سپاسگزاریم، ما از تمام کادر سلامت کشور که نگذاشتند بیماری دردش ادامه یابد و عمل جراحی تاخیر شود و صفی برای دارو تشکیل شود، سپاسگزاریم.

روحانی تحریم های ظالمانه امریکا را خیانت بزرگ به بشریت و به ملت ایران دانست و گفت: ٨٣ میلیون ایرانی این جنایت آمریکا را فراموش نخواهد کرد و آمریکا شکست خورده این میدان خواهد بود، اگر چه مردم و دولت ایران تحت فشار هستند اما در سازمان ملل در دنیای اخلاق و سیاست و حتی اقتصاد ایران پیروز و آمریکا شکست خورده است، بعد از ١٨ ماه فشار مداوم در چند ماه اخیر شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصادی هستیم و بازار سرمایه در ۶ ماه گذشته در بورس حدود ٧١ درصد و در فرابورس ٧٢ درصد رشد داشته است.

وی تاکید کرد: مردم مقاوم ایران نترسیدند و سرو قامت و با شهامت ایستادند و روح  بزرگ آنها خسته نشد  با نشاط در صحنه بودند اینکه در همین شرایط تحریم حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر زائر در یکی دو هفته اخیر  به کربلا در عراق سفر کردند به معنای نشاط جسمی و روحی ملت ایران است، وقتی زائران ایرانی با پای پیاده به کربلا سفر می کنند به آقای ترامپ اعلام می کنند که زانوی تو شکسته است و ایرانیان با پاهای قدرتمند به سمت عشق حرکت می کنند، اینکه ملت ایران در این شرایط تاریخی کمک به یکدیگر را از یاد نبرده اند و در کنار هم قرار دارند به معنای ملت پیروز در صحنه اقتصاد سیاست سلامت است.  

رئیس جمهور درباره برخی از حرکات دوستانه کشورهای همسایه به سمت ایران گفت: این حرکت نشان می دهد صهیونیست ها شکست خورده‌اند و ملت ها منطقه به خوبی فهمیده اند راه و مسیر، راه دوستی با یکدیگر است ما دست دوستی و برادری به سوی همه دراز می کنیم.

روحانی یادآور شد: در هشت سال گذشته منطقه ما با یک تروریسم وحشی مواجه شده است،  شرورترین تروریست ها منطقه ما را اشغال کردند در سوریه آدم کشی کردند و در عراق تخریب کردند و مردم را سر بریدند در افغانستان و پاکستان به مردم ظلم کردند و یمن عزیز ویران کردند و مردم این کشور در بیماری و بمباران تنها گذاشتند.

وی تصریح کرد: جنگ و ترویسم مهمترین عامل برهم زدن سلامت جوامع است، با بمباران تأمین سلامت ناممکن و یا بسیار سخت است. معنای اشغال و حمله نظامی در یمن، سوریه، عراق و افغانستان این است که مردم در این مناطق با مشکلات فراوانی مواجه شده و سلامت آنها تهدید می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در شرایط سخت همسایگان خود را فراموش نکرد، ما به درخواست کمک دولت دمشق در اولین روز پاسخ دادیم. شهرهای تحت اشغال سوریه، همچون حلب و حماء را از دست تروریست‌های وحشی نجات دادیم و برای مقابله با گروه هایی که می‌خواستند شهرهای عراق را با خاک یکسان کنند به کمک دولت و مردم عراق رفتیم و تروریست‌ها را بیرون راندیم و برای تأمین بهداشت و درمان همواره در کنار مردم این کشورها بودیم.

روحانی گفت: ما همواره در کنار مردم مظلوم فلسطین که همه روزه زیر بمباران و تجاوز رژیم صهیونیستی قرار دارند، هستیم. در کنار مردم یمن هم هستیم و از نظر تأمین غذا و دارو به مردم این کشور کمک می‌کنیم و این برای جمهوری اسلامی ایران افتخار است.

وی افزود: اگر می‌خواهیم در منطقه شاهد بهداشت، امید به زندگی و سلامتی باشیم و بلایایی که سلامت مردم را تهدید می‌کند، ریشه‌کن کنیم،  باید در مقابل آتش‌افروزان با صدای بلند صحبت کنیم و در مقابل‌ آنها بایستیم، به زخم‌خوردگان کمک کنیم و در دانش و علم و فناوری، کنار هم قرار بگیریم.

رئیس جمهور به خاطراتی از سفر به کشور عربستان برای انجام اعمال حج در حدود ۳۵ سال قبل اشاره کرد و گفت: آن سال‌ها در مکه و مدینه شاهد بودم که مردم این شهرها، علاوه بر این که انتظار فرا رسیدن موسم حج را داشتند نه برای اینکه مغازه های آنها پررونق شود یا هتل‌های آنان درآمد بیشتری داشته باشد، بلکه منتظر پزشکان ایرانی بودند که بیماری و درد آنها را درمان کند.

روحانی تصریح کرد: مردم مکه و مدینه منتظر پزشکان ایرانی بودند تا به دست آنها شفا پیدا کنند و رنج بیماری‌ آنها پایان یابد؛ سال‌ها مردم منتظر بودند تا به بیمارستان‌های هلال احمر ایران مراجعه کنند و درمان شوند، البته شاید امروز در سال های اخیر شرایط در این کشور تغییر کرده باشد، اما ایران هنوز هم ملجأ بهداشت و درمان و سلامت و هم محل شفای بیماران منطقه است و شیراز، تهران، تبریز، مشهد و دیگر شهرهای ایران جایگاهی است که مردم کشورهای همسایه برای درمان مراجعه می کنند و شفای خدا را از دستان پزشکان ایرانی دریافت می کنند و ادامه این مسیر برای جمهوری اسلامی افتخار است.

وی همچنین به آیه شریفه قرآن که نجات یک نفر را نجات انسانیت می‌داند، اشاره کرد و افزود: این آیه درباره هر فردی که فرهنگ و روح مردم را زنده می کند و همچنین مردم را درمان می کند نیز مصداق دارد. عمل صالح و شایسته نزد خداوند ثبت می شود و عمل نیک افراد از جمله درمان بیماری و شفای بیماران در نزد خدا محفوظ است وفراموش نمی شود.

به گزارش ایرنا رئیس جمهور در پایان با قدردانی از پزشکان و متخصصانی که از کشورهای دوست، میهمان ایران هستند، برای آنان و همه پزشکان جهان هماهنگی، همفکری و همکاری در خدمت بیشتر به مردم آرزو کرد و گفت: براساس آیات قرآن اجر آنها فراموش نمی شود و فعالیت های آنها برای همیشه در تاریخ جهان ثبت می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه